Férfi és nő

oregedes3Köztudott tény, hogy a nőknek magasabb az átlagéletkora, mint a férfiaké. Akármilyen furcsa, ennek az okát nem tudják pontosan a gerontológusok, hiába vizsgálják a század eleje óta ezt a problémát. Vannak elképzelések, de még nem született egy olyan megfigyelés sem, amely megmagyarázná ezt a jelenséget. Például a férfiaknak magasabb az anyagcsere szintje, s emiatt csökken az átlagos élettartam. Egy másik ilyen különbség a hormonális működésben található. A hormonrendszer és a mirigyrendszer közötti különbségek is felkeltették a gerontológusok figyelmét, miszerint ez is lehet egy oka annak, hogy a nők tovább élnek. Illetve a nőknél ott van még a menstruáció. Az öregedéselméletek közül az egyik azt mondja, hogy az öregedés azzal függ össze, hogy egyre több salakanyag, melléktermék halmozódik fel a szervezetben. Először a sejten kívüli, majd a sejteken belüli térben, és ez hozzásegíti a szervezetet az öregedéshez. A nőknél van egy plusz tisztulási folyamat, a menstruáció, ami azt jelenti, hogy hónapról hónapra nagyon sok méreganyag eltávozik a szervezetükből. A férfiaknál ez nem történik meg.

Van egy érdekes megfigyelés, mely szintén hormonális dolgokra vezethető vissza. Macskákkal csináltak egy kísérletet: az ivartalanított kandúr macskák tovább éltek, mint a nem ivartalanított társaik. Embereknél is megfigyeltek hasonló jelenséget. A század elején úgy hitték, hogy az elmebetegség oka a nemi mirigyeknél keresendő, és ezért azokat a férfiakat, akik elmebetegek lettek, és elmegyógyintézetbe kerültek, kasztrálták, mondván ez elősegíti a gyógyulásukat. Ha a gyógyulásukat nem is segítette elő, de érdekes megfigyelés az, hogy átlagéletkoruk hosszabb lett nem kasztrált társaikhoz képest. Ezért a gerontológusok elkezdték jobban vizsgálni azt, hogyan függ össze a nemi hormonok szintje, illetve a nemi mirigyek állapota az öregedéssel, s ennek a megfigyelése közelebb vitte őket ennek a problémának a megoldásához.

Progéria és a Werner-szindróma

Van két érdekes betegség, amit teljes erővel figyelnek a gerontológusok. Ugyanis ezeknek a betegségeknek az a lényege, hogy felgyorsul az öregedés. Azért vizsgálják ezeket a betegeket, bár nagyon kevés van belőlük, mert azt remélik, hogy náluk elcsíphetik az öregedés lényegét.

progerAz egyik ilyen igen súlyos betegség a progéria. A progériás betegek csecsemőkorban még teljesen normálisnak látszanak, kívülről nem látszódik semmi kórós elváltozás. De nagyon hamar furcsa tünetek jelentkeznek. Először is a progériás gyerekek visszamaradnak a növekedésben, nem úgy növekednek, ahogyan az természetes lenne. A szem kidülled, és az orr is nagyon kimagaslik az arcból, horgassá válik. A koleszterinszint, illetve a vérnyomás elkezd növekedni. A bőrük kb. 8-10 éves korukra megráncosodik, elvékonyodik, olyan mintha egy 70-80 éves ember bőrét látnánk. Különféle szívbetegségek lépnek fel náluk, az érrendszer elkezd meszesedni, általában agyvérzésben vagy szívrohamban halnak meg. A 12 éves életkort egyikük sem éli túl.

Ami az ő esetükben történik, egy nagyon furcsa jelenség: 12–13 év alatt lezajlik az, ami egy átlagembernél 70–80 év alatt megy végbe, és 10-11 éves korban már megfigyelhetőek náluk azok a folyamatok, amelyekről korábban az öregedés kapcsán szó volt. Olyan, mintha hatszor-hétszer gyorsabban telne számukra az idő. Jelenleg pár tucat ilyen gyermek él a világon.

A másik betegség, a Werner-szindróma kevésbé súlyos. Kétszer gyakoribb, mint a progéria. Ezek a gyerekek tovább élnek, de náluk is nagyon korán, kamaszkor körül fellépnek olyan tünetek, mint például a hajhullás, az őszülés, a bőr ráncosodása, illetve romlik a látásuk. A progériának nem tudják a pontos eredetét. A Werner-szindrómát jelen pillanatban genetikai eredetűnek vélik, tehát van egy olyan gén vagy géncsoport, amelynek a rendellenességére vezetik vissza ezt a betegséget.

A gerontológusok kísérletet végeztek progériás és Werner-szindrómás gyerekek sejtjeivel: bizonyos sejteket elkülönítettek a szervezetüktől, s ezeket laboratóriumi körülmények között életben tartották. Ezek a sejtek ugyanúgy gyorsabban öregedtek, és előbb elpusztultak, mint az egészséges személyekből kivett sejtek.

Tehát ez a két betegség a felgyorsult öregedési folyamattal függ össze, és a gerontológusok azt remélik, hogy ha rájönnek a progéria vagy a Wernerszindróma titkára, akkor jobban megértik az öregedés hátterét.

Az öregedés titkai

A WHO Egészségügyi Világszervezet 1963 májusában tartott egy szemináriumot, ahol az élet megrövidüléséről különféle előadásokat lehetett hallani. Megfigyelték, hogy a civilizált társadalmakban nagyon korán megjelennek az öregedés tünetei. Az összejövetelnek az volt a célja, hogy együtt kitalálják vagy felállítsák, melyek azok az okok, amelyek gyorsítják az öregedést vagy előrehozzák a tüneteit. 8 ilyen okot sikerült ezen a konferencián összegyűjteni:

  1. pszichés traumák
  2. többszöri gyermekszülés (ez nyugaton új keletű megfigyelés, de keleten már régóta tanítják, hogy nagyon sok chi-t, életenergiát elvesz az anyától a szülés, és ezáltal csökken a várható életkora)
  3. alváshiány
  4. helytelen táplálkozás
  5. mozgáshiány vagy túlzott aktivitás, felpörgetett életmód
  6. extrém környezeti hatások (ez lehet nagyon hideg, nagyon meleg, szárazság, vízhiány)
  7. különféle izgatószerek fogyasztása, szenvedélybetegségek (dohányzás, kávé, alkohol)
  8. különféle kémiai anyagok és röntgensugarak testre való hatása (pl. ide tartozik a nehézfémterheltség, akár étellel, akár a levegőből az ólom bejut az ember szervezetébe)

Ez a 8 fő ok, amit megneveztek, elég jól lefedi azokat a tényezőket, amelyek felgyorsítják az embernél az öregedést.

Az öregedéssel és az öregedés folyamatával régebb óta foglalkoztak, bár a gerontológia, mint tudomány csak a XX. század elején jelent meg. Az emberiséget régóta izgatja, hogyan lehetne az életkort kitolni, hogy lehetne hosszabb ideig élni, és az öregedést elkerülni.

Vannak egészen ősi, több száz, több ezer éves iratok, melyek a halhatatlanság titkát feszegetik. Például Perzsiából fennmaradt egy ősi irat, mely még az időszámításunk előtt keletkezett, és azt írja le, hogyan lehet elérni a halhatatlanságot:

Első pont: végy egy vörös hajú, szeplős férfit. (Sajnos csak a vörös hajú, szeplős férfiaknál működik ez a módszer.)

Második pont: etesd 30 éven keresztül csak gyümölccsel. Ez már jó, ez biztos, hogy segít.

Ezután jön a megkérdőjelezhető dolog, ugyanis be kell zárni légmentesen egy mézzel teli kőedénybe, majd röpke 120 év múlva kiengedni, és ha kijön, akkor az illető tényleg nem fog meghalni.

Kínában is foglalkoztak az öregedéssel és annak titkaival. Szuán Cun, kínai uralkodó parancsba adta a szerzeteseknek, hogy találják meg az örök élet gyógyszerét, még mielőtt meghalna. A szerzetesek óriási keresésbe, kutatásba fogtak. Hosszú évek után összeállították különféle növényekből, meg még ki tudja, miből a halhatatlanság gyógyszerét. Amikor a császár bevette, még aznap meghalt, mert valami mérgező anyagot is tartalmazott a gyógyszer. Nem sikerült elérnie a halhatatlanságot.

A Földön három olyan hely van, ahol a leghosszabb ideig élnek az emberek. Érdemes megnézni, mi lehet az oka ennek. A gerontológusok előszeretettel vizsgálják ezeket a népeket, hogy megtudják, mi a titka hosszú életüknek. Az első hely a Hunza-völgy, Pakisztánban, a második Vilcabamba Equadorban s a harmadik a Kaukázus.

hunzaA Hunza-völgyben él a hunza törzs, a Himalája tövében. Átlagéletkoruk 85 év, tehát 10 évvel hosszabb, mint mondjuk az Európai lakosságé. Nagyon sok 100 év feletti ember él közöttük. A nők 65 évesen még szülnek, tehát 65 évesen olyan állapotban van a szervezetük, hogy új életet tudnak létrehozni. A férfiak még 90 évesen is megtartják a nemzőképességüket. És mivel nagyon sok a 100 éves ember a hunzák között, ezért egy 40 éves nő fiatal csitrinek számít a többiekhez képest. A civilizációs betegségek, mint a rák, az infartus, a vérnyomásproblémák, a cukorbetegség ismeretlen náluk. Az is feltűnt a kutatóknak, hogy a hunza népen belül nincs bűnözés, nincs bűnüldözés, tehát nincs rendőrség vagy rendfenntartó osztag, sem börtön, mert nincs rá szükség, mivel nem bántják egymást. S hogy ilyen békés, paradicsomi állapotok jöttek létre náluk, ez összefügghet azzal is, hogy nagyon sokáig nem érte őket semmilyen külső hatás, mivel mindent megtermeltek saját maguk számára. Azt hitték, hogy a völgyükön kívül nem is élnek emberek. Sajnos pár éve betört ide is a civilizáció, már náluk is lehet Coca-Colát és hamburgert kapni. Ez természetesen meglátszik, vagy meg fog látszódni az egészségi állapotukon is. Nemrég volt egy riport hunzákkal, akik elmondták, hogy amióta betörtek ezek az ételek, azóta olyan betegségek jelentek meg náluk, amelyek előtte ismeretlenek voltak. Viszont a levegő és a víz továbbra is tiszta arrafelé.

vegaA kutatók szerint összetett kérdés, hogy miért élnek ilyen sokáig a hunzák. Az egyik ok mindenképpen az étrendjükben rejlik. Tiszta étrenden élnek, növényeket fogyasztanak. Állatokat is tartanak, de csak a tejük miatt, ugyanis lakto-vegetáriánus étrenden élnek. A másik ok, amit észrevettek náluk, a nyugalom, a lelki béke, ami az egész törzsre jellemző. Fő táplálékuk a gyümölcs és a zöldség, amit sokszor nyers állapotban fogyasztanak el. A cukrot nem ismerik, nem használják, csak mézet fogyasztanak. A napi fehérjebevitelük 30 g. Ezt azért emeltem ki, mert az egyik legfőbb öregítő tényező a többlet fehérjebevitel. Ugyanis amikor több fehérje kerül a szervezetbe, olyan salakanyagok képződnek és rakódnak le, amelyek elősegítik, felgyorsítják az embernél az öregedést. Pl. egy átlag amerikai ember naponta 100 g fehérjét fogyaszt. Tehát körülbelül 3x annyit, mint a hunzák. Emellett mind a tiszta víz, a tiszta levegő, a rendszeres mozgás – hiszen ők maguk termelik meg az ételeket –, az egészséges étrend és a harmonikus lelkiállapot hozzásegítenek ahhoz, hogy ilyen hosszú ideig éljenek.

Equadorban, Vilcabamban is nagyon sok 100 év feletti ember él. Róluk is elmondható, hogy húst, tojást nem fogyasztanak, ezért a napi fehérjebevitel csak 35 g. Napi 30–35 g fehérjét csak úgy lehet bevinni, ha az ember nem fogyaszt állati eredetű ételeket, mert ha az ember rendszeresen fogyaszt húst, tojást, akkor ennél óhatatlanul sokkal több kerül be a szervezetbe. Dr Ralf Bieler foglalkozott a többletfehérjebevitellel, és kimutatta, hogy az hogyan függ össze az embernél az öregedési folyamatokkal. Kifejtette, hogy a fehérjeanyagcsere egyik mellékterméke az aminoid. Az aminoid okozza a szövetek és a szervek elfajulását, sorvadását, tehát úgymond felgyorsítja az öregedést. Illetve amit nem használ fel a szervezet  a bejuttatott fehérjéből, a vastagbélben egy rothadási folyamaton megy keresztül, s ennél a fehérjerothadásnál szintén olyan anyagok keletkeznek, amelyek önmérgeződési folyamatot indítanak be, és az öregedési folyamatokat felgyorsítják. Itt rögtön van egy tényező: a többletfehérjebevitel, amiről tudni lehet a megfigyelések alapján, hogy öregít, ezért törekedni kell az alacsony fehérjebevitelre.

kauA Kaukázusban is sok olyan ember él, aki 100 év feletti, és jól tartja magát. Egy orosz biológus 200 embert vizsgált meg közülük. Vannak átfedések az előző két népcsoporttal, amire visszavezethető ez a hosszú, egészséges élet. Egyrészt az, hogy mennyiségileg keveset esznek, a többségük naponta egyszer vagy kétszer étkezik szemben az Európai 3-4-5szörös étkezéssel. Nagyon sok gyümölcsöt, zöldséget fogyasztanak, és a 200 megkérdezett ember közül a többség nem fogyaszt húst, illetve volt közöttük olyan, aki havonta egyszer. Mindezek mellett gyakran mozognak.

Folytatása következik!

A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…