Az előző két részben foglalkoztunk a házasság intézményével, a kötelékkel, és szó volt arról, hogy a házasságon belül hogyan váltakoznak az évszakok, milyen magatartásformák, érzelmek, attitűdök jellemzik az őszi és a téli időszakot. A házasság időszakai nem teljesen kiszámíthatóak, de mindenképpen egyfajta ritmust követnek. Most következzen a tavasz és a nyár bemutatása.

A tavasz

hoviragA tavasz mindig az új kezdete, a természet kezdi saját magát kibontakoztatni, rügyeznek a fák és a virágok. Az első tavaszi napsütés megjelenésével a levegő is melegebb lesz. Ilyenkor érezzük a tavasz illatát, több időt töltünk kint a szabadban, növényeket ültetünk, új életet adva kertünknek. A növények megadják a bizalmat a tavaszi új napnak azzal, hogy a téli hótakaró alól előbújnak, mivel tudják, hogy a tél nem tart örökké. A madarak is csiripelni kezdenek, mintha hírt hoznának a világnak! A növények rügyeznek, az állatok kölyköket hoznak a világra – az egész természet a tavaszt hirdeti!

Sok házasság a tavasszal kezdődik. A házassági eskü is a tavaszhoz köthető, a férfi is ekkor gyűjt bátorságot az elköteleződéshez. A férfi és a nő tehát elköteleződnek egymás iránt, tervezgetik és berendezik közös életüket. Ígéretet tesznek, hogy segítik egymást egy életen át. Mindennap sülve-főve egymással akarnak lenni, minden percük öröm és szerelem; számukra minden nap egy új alkalom. Ne feledjük azonban, hogy ez az állapot nem állandósulhat, hiszen ha a virág nem nyílik ki, a bimbó is elhal!

Érzelmeink meghatározzák beállítódásainkat és tetteinket. Az öröm optimista beállítódást szül. Amikor a párok beszélnek az egymás iránti érzelmeikről, valójában a házasságuk minőségéről számolnak be.

A tavasz érzelemvilága

mezoÉlénk érzelmek jellemzik: izgatottság, remény, boldogság, öröm és derűlátás. A pár ösztönzi egymást és használják a másik szeretetnyelvét. Szeretnének egyre jobb társává válni párjuknak. Lelkesednek egymásért, és azt hiszik, hogy minden akadályt képesek legyőzni és megoldani. Megosztják egymással gondolataikat, problémáikat és mindent, ami érdekli őket. Sokat tesznek egymásért, kölcsönös az osztatlan figyelem. Örömüket lelik egymásban és abban, amit együtt tesznek. Érzik, hogy ez a szakasz új és friss erővel hat rájuk. A felek azt érzik, hogy a másik csak őket szereti, és a társuk lénye kitölti őket.

A tavasz attitűdjei (beállítódások)

Ebben a szakaszban a párok pozitívan viszonyulnak egymáshoz és az életükhöz, a hála uralkodik a kapcsolaton. Hálát éreznek azért, ahol tartanak, a másik szeretetéért, hűségéért. Olyan jó ez az állapot, hogy életük végéig is szívesen maradnának benne. Szeretetüket mindenféle módon tudtára adják a másiknak, szavakkal és tettekkel egyaránt. Azt érzik, hogy mindennap nászúton vannak!

Emellett sokat tanulnak egymástól. A változásokat nem rossznak élik meg, hanem egy új kezdetnek látják. A tavaszi időszakban is jöhetnek nehézségek, ennek ellenére minden területet a fejlődés hat át, és a társak egymásért dolgoznak. Értik egymást, s ha mégis nézeteltérések jönnek, elfogadják a másik véleményét, próbálják egymás álláspontját megérteni. Szeretetük felülemelkedik a nehézségeken.

boldogparA tavasz évtizedek múltán is beköszönthet a házasságba! Ezt az időszakot a bizalom, az őszinteség és az igazság jellemzi. Ha bizalomra épül a házasság, akkor a társak hűségesek a szerződésükhöz. A legjobbat feltételezik a partnerükről, és ez a bizalom biztonságérzetet ad. Sütkérezhetnek a tavasz melegében, ha a hála, a szeretet és a tisztelet jellemzi a kapcsolatukat. Ezek a pozitív attitűdök együttműködést eredményeznek.

A tavaszra jellemző magatartásformák

A tavasz melege arra buzdít, hogy kimozduljunk otthonunkból. Sétálunk, kirándulunk, többféle sportot űzünk. Ilyenkor nagyfokú a cselekvésvágy az emberben. Új erőt kap a természet a Földtől, és ez az újult erő az emberben is megjelenik az aktivitásban és a nyitottságban.

A szeretetből fakadó tettek és a pozitív megnyilvánulások a tavaszba vezetik el a párt. Ekkor a házasság új élettel töltődik fel és a pozitívumok megszilárdulnak. A házastársak azon gondolkodnak, hogyan lehetne a partner életét még teljesebbé és könnyebbé tenni, ezzel táplálva másik felüket. Ha ezt teszik, akkor a kapcsolat egy idő után elmélyül. Közösen cselekednek, és észreveszik a másik pozitív tulajdonságait, élvezik egymás jelenlétét. A tavaszi időszakban sokat beszélnek egymással a párok, közös jövőjüket szövik, és akár a gyermekvállalás gondolata is szóba kerülhet.

A tavasznak van árnyoldala is: jöhetnek hirtelen záporok és zivatarok. A megélt fájdalom pedig kiszakít az örömből. Ez még nem jelenti azt, hogy az évszak is megváltozik. Ilyenkor a sérelmeket jobb megosztani, nehogy megmérgezze a kapcsolatot, mert beindulhat egy önmérgeződés.

idosekVan, hogy a tavasz beálltáért az egyik félnek valamit fel kell áldoznia, hogy a házasság újra szárnyra kapjon. Ez megmutatkozhat például szenvedélyek, függőségek, ragaszkodások, munkaidő, pénzhajsza feladásában vagy más kapcsolatok elengedésében. Ha a társak egymás felé fordulnak, akkor befelé, a kapcsolat felé irányulnak, és ez rögtön pozitív változásokat hoz!

Ha a tavaszt szeretnénk a jelenbe hozni, előtte szembe kell néznünk saját gyengeségeinkkel, hiányosságainkkal, önző dolgainkkal. Ezután megjelenhet bennünk a változás szándéka, ami pozitív légkört teremt. Fontos dolog, hogy időt kell szakítanunk egymásra, ezt pedig helyettünk nem teszi meg senki!

Ha a pár nem tud közös nevezőre jutni, akkor inkább kérjenek külső segítséget! Dolgozzanak ki új életmintákat, tegyenek pozitív gesztusokat, törődjenek egymással, és így megnyilvánulásaikat újra áthathatja a szeretet. Ha mindezeket megteszik, a kapcsolatban lassan megjelenik a nyár!

A nyár

A nyár napsütéses, meleg, száraz és forró. A gyümölcsök beérnek, a növényzet dús zöldjében pompázik, egész nyáron nyílnak a különböző fajtájú virágok. Az emberek betakarítanak és befőznek. Nyáron több időt töltünk szórakozással, nyaralással, pihenéssel. A gyerekeknek szünetük van, vidámak és képesek késő estig fennmaradni. A nap sokáig beragyogja az eget, este pedig figyelhetjük az égen lévő csillagokat, ciripelőkoncerttel aláfestve! Ilyenkor sokat tartózkodunk a természetben.

nyariparA házasság nyári szakaszában az uralkodó elem az (közös) öröm. Közös életünk csodaszép! Álmaink valóra válnak. A nyárban kibontakozik az a valóság, amire annyit vártunk! A tavasz a várakozásé, a nyár a realitásé. A kapcsolat beérik és elmélyül, bensőségesebbé válik. A társak megértik egymást, könnyen hoznak döntéseket, nehézségeik ritkábban adódnak.

A nyár évszakában mély az elköteleződés, a felek elégedettek, akkor is, ha még nincs gyermekük, és ha a céljaiknak csak egy része teljesült be.

A nyár érzelemvilága

Közelség, megelégedettség, örömteli érzések jellemzik.
A kényelem, a kötődés, a támogatás, a megértés, az összetartozás érzése erős. A szavak mögött megjelennek az érzelmek. A társak nyitott szívvel fordulnak egymás felé, biztosak abban, hogy a dolgok jól működnek. A kapcsolat erős és kitartó. Megélik a békét, a magabiztosságot és az őszinteséget, egyszóval boldogok! Bíznak egymásban és a szeretet erejében.

A nyárra jellemző attitűdök

nyar 1A házasságot nyáron is gondozni, öntözni kell, hogy el ne hervadjon, mint egy virág! A virágzáshoz mindig jó talajt kell biztosítani, a növekedéshez pedig további munkát igényelnek a növények. Az ápolással tehát további fejlődésre lehet számítani, a kapcsolat mély lesz és érett. Ekkor jelen van a romantika, az együtt cselekvés, a ragaszkodás és
a szeretet.

Érzelmeink megerősödnek egymás felé. A megpróbáltatások során érezzük, hogy azok közelebb hoznak minket egymáshoz. Kölcsönösen keressük az egymásra figyelést és a gondoskodást. A felek elégedettek azzal, ahogyan a dolgok működnek. Ebben az időszakaszban látják meg legjobban, hogy mennyit fejlődött a kapcsolatuk. Tudják, hogy mi felé törekszenek.

A nyári magatartásformák

A nyár kellemes érzelemvilágában fokozott az aktivitás és a tapasztalatszerzés. Ez az időszak biztosítja azt a klímát, amiben a párok fejlődhetnek. Ez az évszak általában vidám, és meleg érzelmi légkör vesz körül bennünket. A társak felszabadultak és oldottak, konfliktusaikat tudják kezelni, egymás különbözőségeit és reakcióit elfogadják.

beszelgetesEbben a szakaszban fontos az építő kommunikáció, a meghitt beszélgetések. A nap végén beszéljük meg, hogy mi történt velünk! A kölcsönös kérdezés itt igen fontos. Meg kell beszélni, ha valami bánt minket, ha sérelem ért. Ha haragszunk egymásra, ne teljen el úgy éj, hogy ne beszélnénk ki magunkból, különben a harag tönkreteheti a házasságot! A kommunikációval egyre jobban megismerjük egymást és megtanulunk a másikkal együttműködni. Akinek nehéz a beszélgetés, annak érdemes tanulnia és fejlesztenie ezt a területet.

Biztosítani kell egymás számára a különbözőség szabadságát. A különbözőségek el is választhatnak, mégis engedjük meg a másiknak, hogy másmilyen legyen. Egymás hiányosságaival együtt lehet élni. Ha házastársunk hibáit toleráljuk, akkor a házasságunk egyre sikeresebb lesz.
A bizalom és a közös cél kössön össze bennünket!

A pár tagjai ebben az időszakban lehetőséget kapnak arra, hogy spirituálisan fejlődjenek. A vallásosság életük középpontjába kerülhet.

Folytatása következik!

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…