Életünk bizonyos állomásai – mint a születés, az öregedés, a halál, a válás – nehéz, ám fontos események. A sorsfordulókat gyakran krízisként éljük meg. Számos élethelyzetben, amikor a korábbi generációk ünnepeltek volna, mi elkeseredünk. Minél kevesebbet foglalkozunk az életválságok jelentőségével és következményeivel, minél inkább kiszorítjuk őket a tudatunkból, annál fájdalmasabb testi hatásokkal jelentkeznek.

csipke e1514662512497

A krízis szó kínai írásjegye tökéletesen megjeleníti a válság fogalmát. Két alapjelből áll: az egyik jelentése veszély, a másiké pedig lehetőség. Bár az ilyen helyzeteken való áthaladás nehéz és félelmetes, de ezekben az állapotokban a fejlődés és a gyógyulás óriási lehetőségei rejlenek.

A krízis folyamatai egybecsengnek az Elisabeth Kübler-Ross pszichiáter által megfogalmazott öt haldoklási stádiummal, melyeket a következőkben ki is fejtek.

  1. Elutasítás

Amikor az ember megtudja, hogy vége az életének, vagy egy szeretett dolognak az életében, akkor egyszerűen nem hiszi el. „Ez nem lehet igaz!” – mondja. Azonnal az jut az eszébe, csak valami tévedés történhetett. Éppen ezért nem szabad őt durván szembesítenünk a tényekkel. Azért is bújik a helyzet súlyosságának tagadása mögé, hogy erőt gyűjthessen.

  1. Düh

duhos„Miért pont velem történik mindez?” – teszi fel magának ezt a kérdést újra és újra a második szakaszban. Valakire haragudnia kell – dühe a tehetetlenség érzéséből fakad. Ez az időszak nagyon nehéz. Ha azonban megértjük, hogy a haldokló, vagy a krízist átélő illető mit üzen a viselkedésével, hatékonyan segíthetünk neki. Azt üzeni: „Ne hagyj magamra az érzéseimmel, mert nem tudok egyedül megbirkózni velük! Figyelj rám, foglalkozz velem, érezd a kétségbeesésem!”

  1. Alkudozás

A harmadik stádiumban az illetőnek kérései, fohászai vannak: gondoskodást, fájdalommentességet, s egy utolsó lehetőséget kér a sorstól. Az ember ebben az időszakban erős késztetést érez arra, hogy végiggondolja az egész életét, a múltját, s fontos, hogy erről beszélhessen is. Szüksége van arra, hogy elmondhassa vélt vagy valós bűneit. Tudnunk kell, hogy a sok-sok beszéddel és a történetek ismétlésével az egyre növekvő szorongását szeretné csökkenteni a beteg. Akkor nyújtunk neki segítséget, ha ebben az időszakban figyelmesen meghallgatjuk, és rámutatunk életének jó cselekedeteire, felemlegetjük jó tulajdonságait, emberi értékeit.

  1. Depresszió

Amikor az ember szembesül azzal, hogy nincs tovább, ha nem lát több lehetőséget maga előtt, nem maradt remény, akkor végtelen szomorúságot érez. A depressziót az elmúlással való szembenézés nehézségei okozzák. A halál felé vezető utat mindenki egyedül teszi meg, bármennyien is vannak körülötte.

  1. Belenyugvás

halal

A beteg egyre többet gondol közeledő halálára. Alig eszik, keveset beszél, távolodik az élettől. Nem érdeklik a hétköznapi élet eseményei, lekötik saját érzései. Állandóan fáradtnak, gyengének érzi magát. Legfőképpen nyugalomra vágyik. Ne feledjük, hogy a súlyos krízisben élő is képes szeretni, és érzi, ha szeretik. Ilyenkor az ember szinte mindent elveszít: uralmát a teste felett, ambícióit, függetlenségét, személyiségét, jövőképét, sokszor a méltóságát is. A súlyos állapotban lévő embernek komoly félelmei vannak: mi lesz vele a „halál” után? Fél és retteg a kiszolgáltatottságtól. A „haldoklónak” szüksége van arra a bizonyosságra, hogy nem hagyják magára. Bár a halál olyan esemény, amit mindenki a legteljesebb lelki magányban él át, mégis szüksége van arra, hogy érezze egy másik ember jelenlétét, hogy valaki elérhető legyen, aki meghallgatja, akinek foghatja a kezét.

Az életkrízis mindig valaminek a végével kezdődik. Átmeneti állapot, nem csupán egy változás, hanem egy hosszan tartó folyamat. Egy hatalmas elengedés. A nagy krízisben sok régit kell elengedni. A belső vágy ilyenkor nagyon erős, hogy ragaszkodjunk a mulandóhoz, a kényelmeshez, a megszokotthoz, a barátunkhoz, a házastársunkhoz, az autónkhoz, a munkánkhoz. Az új izgalmas, de félelmetes is. Az igazi krízis nem a mi választásunk. A krízis feldolgozásához idő kell.

A cikk itt folytatódik: link
Szuhanyik Csilla

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…