A téma hatalmas, így most csak az általánosságokról lesz szó. Az emésztőszervi panaszok hátterében elsősorban a helytelen táplálkozás áll, amely hét fő formában nyilvánulhat meg:

1) Többletbevitel

Vannak anyagok, amelyekre szükségünk van, de ha ezekből huzamosabb ideig kétszer-háromszor több kerül a szervezetünkbe, illetve a tápcsatornánkba, mint amennyi valójában hasznosulni tud, abból nagyon komoly betegségek alakulhatnak ki. Beszélhetünk a fehérjének, a cukornak vagy a zsírnak a többletbeviteléről, de előfordulhat, hogy valaki sóból juttat a szervezetébe a kelleténél nagyobb mennyiségben.

2) Hiányállapotok

Természetesen, ha életfontosságú anyagokból – vitaminokból, nyomelemekből, ásványi anyagokból – kerül be kevés a szervezetbe, az ugyanúgy károsan hat az emésztési folyamatokra. Ide sorolhatjuk a vizet is, hiszen a folyadékhiányos táplálkozás szintén befolyásolja az egész emésztőszervi működést: a megfelelő emésztéshez és felszívódáshoz folyadékra van szükség, továbbá vízhiány esetén székrekedés is kialakulhat.

3) Elégtelen rágás

Mára sajnos általános problémává vált, hogy az ember túl gyorsan eszik, azaz nem rágja meg kellőképpen a táplálékot. Pedig az alapos rágás – az étel pépessé aprítása – révén az egész emésztési folyamatot nagymértékben elő lehet segíteni!

4) Gyakori evés

Ha az ember túl gyakran és rendszertelenül eszik, ezzel megterheli az emésztőrendszerét. Napi két-háromszori főétkezés bőven elegendő szervezetünk számára! Fontos, hogy az étkezések egyfajta ritmus szerint történjenek, hogy szervezetünk megtanulja, mikor készülhet a táplálék befogadására és emésztésére. A főétkezéseken kívül gyümölcsök, gyümölcslevek és gyógyteák fogyaszthatók.

5) Helytelen ételkombinációk

Nemcsak az a fontos, hogy az ember mit eszik, hanem az is, hogy mit mivel eszik! Két példa: A magas fehérje tartalmú ételeket nem ajánlott kombinálni más magas fehérje tartalmú vagy magas szénhidrát tartalmú étellel, mivel rohadás lesz a következménye. (pl. gombás rántotta, pizza, hamburger stb.) A gyümölcsöket üres gyomorra fogyasszuk, nem keverve sem egymással, sem más étellel, különben megerjednek és alkohol képződik.

6) Manipulált ételek fogyasztása

Számos emésztőrendszeri probléma hátterében az áll, hogy táplálkozásunk túlnyomórészt olyan ételeket tartalmaz, amelyeket sütéssel, főzéssel, fagyasztással, konzerválással, finomítással, pasztörizálással, és még ki tudja, hányféle módszerrel manipulál az ember. Holott minden átalakítás eltávolítja az élelmiszer-alapanyagot annak természetes állapotától – denaturálja azt.

7) Rostbevitel hiánya

A mai ember táplálkozása erősen rosthiányos. A sok finomított étel, az állati eredetű ételek nagyobb mennyisége az étrendben és a nyers gyümölcs, zöldség hiánya nagyban hozzájárul ehhez. A rosthiány a székrekedés egyik oka.

 

Aranyszabályok

Az alábbiakban 12+1 általános jó tanács következik az egészséges táplálkozáshoz, melyek betartása minden emésztőrendszeri probléma és betegség megelőzése és gyógyítása érdekében ajánlott:

  • Fogyasszunk minél több friss, élő, természetes ételt! Eredeti állapotához képest minél több átalakításon megy keresztül a táplálék, annál értéktelenebbé (és károsabbá) válik.
  • Étrendünk legalább felét tegyék ki a nyersen fogyasztott gyümölcs- és zöldségfélék!
  • Hőkezelt ételek mellé mindig együnk élő, nyers ételeket is!
  • Fogyasszunk sok folyadékot! Tiszta víz, forrásvíz, szénsavmentes ásványvíz, gyógyteák, gyümölcslé, zöldséglé jöhet szóba. Napi 1,5–2 liter lenne optimális. (Kerülendő viszont a feketekávé, a fekete tea, az alkohol és a szénsavas italok!)
  • Lassan, nyugodtan étkezzünk! Minden egyes falatot alaposan rágjunk meg! Idegesen, feszülten ne üljünk az asztalhoz! A kellemes, lágy zene, a gyertyafény segíti a nyugodt étkezést. Evés közben ne olvassunk, ne nézzünk tévét!
  • Nem szabad degeszre tömni magunkat! Aki rendszeresen „pukkadásig” teleeszi magát, az megterheli az emésztőrendszerét. A tökéletes emésztéshez a félig telt gyomor az ideális.
  • Ügyeljünk a rendszeres széklet meglétére! Ahány főétkezés, annyi alkalommal kell székletnek is lennie! A rendszeres széklelet elősegíti a megfelelő folyadék és rost bevitel, valamint a rendszeres mozgás. A székrekedés megszüntetésére az előbbieken felül ajánlott reggel éhgyomorra áztatott aszalt gyümölcsök vagy lenmagtea fogyasztása.
  • Figyeljünk oda az ételkombinációkra, nem mindegy ugyanis, hogy mit mivel eszünk!
  • Zsír helyett használjunk olajat!
  • A fehér cukor – s mindenféle cukorka, sütemény és édesség, ami ezzel készül – kerülendő! Helyette a barna cukor, de még inkább a méz használható, a legegészségesebb megoldások pedig a növényi szirupok, mint az agavé- vagy a juharszirup.
  • Kerüljük a hántolt gabonából készült fehér lisztet és a belőle készült fehér kenyeret, péksüteményeket! Használjunk inkább teljes kiőrlésű liszteket és az ezekből készült termékeket, például a barna kenyeret, barna tésztákat fogyasszuk!
  • Csökkentsük a sóbevitelt! Napi 3-4g só bőven elég, a vesék ennyit tudnak gond nélkül kiválasztani. A sótöbblet számtalan betegség – magas vérnyomás, zöldhályog stb. – alapját képezi!

+1) A hús magas zsír- és koleszterintartalmú, érkárosító, rostszegény, sok húgysavat és savas kémhatású anyagcsere termékeket tartalmaz, nehezen emészthető és magas fehérjetartalma miatt könnyen megrohad a belekben. Az egyik legkevésbé optimális táplálék. Fogyasztását minimalizálni kell, de legjobb teljesen elhagyni! Ma már több száz orvosi tanulmány bizonyítja, hogy a helyesen összeállított vegetárius étrend minden szempontból egészségesebb a manapság elterjedt vegyes étrendhez képest!

Korunkban az ember jobban figyel a kocsijára, mint saját testére. Ha az autóba rendszeresen rossz minőségű üzemanyagot töltünk, tönkremegy. Testünk üzemanyaga a táplálék. Szánjunk időt és energiát az életmódunk átalakítására, megéri! A helyes étrenddel sokat tehetünk a betegség és fájdalom nélküli életért. Ne feledjük a hippokratészi jó tanácsot: „A táplálékod legyen a gyógyszered!”

Egy kis segítség a gyógyuláshoz

A helyes táplálkozáson kívül, amikor az emésztőrendszer megbetegszik, más természetes módszereket is bevethetünk. Itt is csak általánosságokat sorolok fel, az egyes betegségekhez külön-külön kell igazítani a terápiát.

  1. Nagyon jót tesznek a gyakori rövid böjtök, mert böjt alatt az emésztőrendszer pihen.
  2. Emésztési zavarok esetén étkezés után segít a hasmasszázs. Ezt a köldök körül kell végezni, két kézzel egyszerre, 20-30 kört leírva.
  3. A talpon is lehet a reflexzónákat masszírozni, főleg a gyomor és a belek zónáit.
  4. Étkezések előtt vegyünk mély lélegzeteket, lehetőleg friss levegőn.
  5. A jóga nem javasolja, hogy az ember étkezés után teli hassal jógagyakorlatokat végezzen, de van egy kakukktojás, a kobraállás. Ennél az illető hasra fekszik és kinyomja magát a kezeivel, úgy, hogy a csípő a földön marad.
  6. Az illóolajok közül a bazsalikom, a borsikafű, a gyömbér és a majoranna segítő hatású. Alkalmazhatjuk ezeket belsőleg (egy pohár vízbe vagy egy kiskanál mézbe pár csepp), vagy akár külsőleg, pl. párologtatással.
  7. A gyógynövényteákat étkezések előtt kb. fél órával érdemes meginni. Az ánizs, az édeskömény, a borsmenta és az ezerjófű teája ajánlott.
  8. A háton keresztül is aktivizálhatjuk az emésztőrendszert. A gerincvelői reflexív mentén a bőr ingerlésével vissza lehet hatni az emésztőszervekre. Az emésztőrendszerét felelős zónák nagyjából velük egy síkban helyezkednek el. Szóba jöhet a masszázs vagy a köpölyözés.
  9. A lelki háttérrel is foglalkozni kell. Érdemes megtanulni valamilyen stresszoldó módszert (relaxáció, autogén tréning stb.), hiszen az emésztőrendszer nagyon érzékeny a lelki hatásokra. A legfontosabb az életesemények megemésztésén, feldolgozásán javítani. Ahogy az ember kezeli (vagy nem kezeli) a hétköznapi stresszhelyzeteket, az kihatással van az emésztőrendszer működésére. Egy kérdés, amit feltehetünk magunknak: Mennyire vagyok képes a hasznos és haszontalan dolgok megkülönböztetésére, illetve a hasznosak megtartására és a haszontalanok elengedésére?

A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…