Az ekcéma meglehetősen gyakori betegség, a lakosság mintegy 5-10 százalékát érinti. A legújabb kutatások szerint az ekcéma általában közvetlen allergiás reakciónak tekinthető. Ebben a cikkben a betegség tüneteiről, azok enyhítésének lehetőségeiről, valamint a tartós megoldást hozó szelíd gyógymódjairól írunk.
Az ekcéma tünetei
A tünetek jellege szerint beszélhetünk száraz és nedves ekcémáról. A száraz ekcéma főleg a téli hónapokban jelentkezik: a bőr szárazzá, érdessé és kicsit vastagabbá válik, ugyanakkor érzékenyebb, sérülékenyebb, sokszor berepedezik. Nedves ekcéma esetén a fenti tünetek mellett nedvedző, viszkető hólyagok jelennek meg a bőrön, melyek idővel lehámlanak. A betegségnek ez a típusa inkább nyáron lángol fel.
Az ekcéma leggyakrabban a kezeken és a talpakon jelentkezik, emellett tipikus megjelenési hely a könyök- és térdhajlat, a szemhéj, a homlok, a hajhatár és a fülcimpa.
(A tünetekről és a kiváltó okokról bővebben a Wikipédián olvashatsz.)
Mitől alakul ki az ekcéma?
A természetgyógyászat megközelítése szerint „a bőr az anyagcsere tükre”. A bőrön található elváltozások eredete tehát az anyagcserében és a táplálkozásban keresendő. Tünetileg lehet ugyan a bőrt kezelni, de természetgyógyászati megközelítésben minden bőrbetegségnél elsősorban a táplálkozást kell rendezni, ezáltal tehermentesíteni az emésztőrendszert és minden lehetséges módon elősegíteni a máj méregtelenítését.
Mit tehetünk ennek érdekében?
- Elsődleges fontosságú a fehérjebevitel csökkentése, a magas fehérjetartalmú ételek – húsok, tojás, tej és tejtermékek stb. – elhagyása. A többletfehérje rothadási folyamatokat indít be, melynek során rengeteg méreganyag keletkezik, terhelve az emésztőrendszert és így a bőrünket is.
- Kerüljük továbbá az állati zsírok és zsíros ételek fogyazstását. Az olajok közül is csak hidegen sajtoltakat fogyasszunk, hiszen minél többszöri hőkezelésen megy át az olaj, annál kevésbé hasznos a szervezet és így a bőr számára.
- Szigorúan ki kell zárni az étrendből a fehér cukrot, valamint az ezt tartalmazó cukros üdítőitalokat, lekvárokat, édességeket, süteményeket. A többletcukor erjedési folyamatokat indít be, ami kifejezetten ártalmas a májra és így a bőrre nézve.
- Vissza kell fogni az olajos magvak fogyasztását.
- Étrendünket úgy állítsuk össze, hogy ne legyen székrekedésünk! Ideális esetben ahány főétkezés van egy nap, annyiszor legyen széklet is! A székrekedés az egyik legfőbb ellensége a bőrnek. A méreganyagok nem ürülnek ki időben, sőt, visszaszívódnak a bélfalon keresztül és ezzel folyamatosan mérgezik a bőrt. A széklet rendezése érdekében fogyasszunk több folyadékot (napi 2-3 liter), rostos ételt (gyümölcsök, zöldségek), mozogjunk többet és kerüljük a rostmentes, finomított ételeket.
A helyes táplálkozásra való áttérés mellett elengedhetetlen a méreganyagok kiürülésének gyorsítása, a vér méregtelenítése, a különböző tisztító- és gyümölcskúrák (szőlő-, alma-, dinnyekúra), valamint a még ezeknél is hatásosabb, pár napos léböjtkúra alkalmazása. Súlyos esetben is segít a pár napos böjt (5-7 nap), majd az azt követő tiszta növényi étrend, amelyet legalább fél évig kell tartani. A fél év alatt minden állati eredetű ételtől és minden allergéntől szigorúan tartózkodni kell! A tiszta növényi étrend ideje alatt hetente egy böjtnap javasolt.
Allergének kizárása
Mint említettük, az ekcéma az allergiás betegségek közé tartozik, ezért különösen fontos feltárni, hogy mire vagyunk allergiásak, és amennyire csak lehet, kiiktatni a mindennapjainkból a kiváltó okokat.
Szigorúan kerülendő az öt fő táplálékallergén: a tej, a tojás, a búza, a szója és a mogyoró. Jó eredményeket értek el olyan ekcémás betegeknél, akik egy évig kerülték ezt az öt táplálékot. (Ilyenkor oda kell figyelni, hogy rejtve se kerüljenek be az étrendünkbe!) Mivel sokszor Candida-fertőzés áll az ekcéma hátterében, érdemes ilyen irányban is vizsgálódni! Az ekcémások vérében általában magas a Candida ellen termelt antitestek száma, így a Candida-ellenes étrend jelentősen javíthatja az ekcémás beteg állapotát!
A bőr allergiás betegségeinél minden esetben felmerül, hogy esetleg a nem megfelelő tisztaságú kozmetikumok, mosó- és tisztítószerek váltják ki az allergiás reakciót. Kerüljük a szintetikus összetevőjű termékeket és keressük a hipoallergén szereket. Akár a különböző bizsuk is kiválthatnak allergiás bőrtüneteket, ezért ha hajlamosak vagyunk rá, inkább csak nemesfém ékszereket viseljünk.
Ekcémás betegnél mindenképp javasolható a háziállatok eltávolítása, valmint az állati eredetű használati tárgyakat (például párna, paplan) érdemes lecserélni valamilyen természetes növényi alapanyagú megfelelőre.
Az elektroszmog és az amalgámos tömések is gyakran okoznak allergizáló panaszokat, amelyek esetenként ekcémaként jelennek meg.
Ekcémás viszketés csillapítása
Az ekcéma talán legkellemetlenebb velejárója a viszketés. Mivel a vakargatás csak ront a helyzeten, fontos, hogy legyen néhány trükk a tarsolyunkba, amit bevethetünk. Az ekcémás viszketés enyhítésére jól alkalmazhatók az alábbi praktikák:
- Készítsünk szódabikarbónás fürdőt, ami nem csak a viszketést csillapítja, de lúgosítja a szervezetet is. A fürdővízhez adjunk annyi szódabikarbónát, hogy a víz pH értéke 8,5 legyen. Ezt könnyen ellenőrizhetjük drogériákban és patikákban kapható lakmuszpapírral. 20-30 percet töltsünk a vízben. (A rendszeres fürdőzést érdemes kiegészíteni szódabikarbóna-kúrával, melynek menetéről itt olvashatsz.)
- A shea vaj igazi csodaszer, ami számos bőrprobléma esetén hatásos. Ekcémás panaszoknál is érdemes rendszeresen bekenni az érintett felületet shea vajjal, gyorsan enyhíti a kelelmetlen viszketést, és táplálja a száraz, repedezett bőrt.
- A Dr. Hauschka selyempúder szintén viszketéscsillapító hatású. Zuhanyzás vagy fürdés után vigyük fel az ekcémás bőrfelületre.
- Száraz, hámló bőrfelület esetén alkalmazzunk krémeket és olajokat. Az olajok közül a borókabogyó-, a borágó, – és mandulaolaj javasolt a viszketés, a hámlás és a kiszáradás enyhítésére. A krémek közül a kamilla-, az édesgyökér- és a körömvirág alapú krémeket érdemes használni.
Ekcéma kezelése házilag
- Rendszeresen napoztassuk a beteg bőrfelületet (a napfürdőzés szabályainak megfelelően, melyről egy másik cikkünkben olvashatsz)!
- Laza, porózus ruházatot viseljünk, ami nem irritálja a bőrt. A bőrlégzés nagyon fontos a bőr méregtelenítése szempontjából!
- A bőrnek, ha beteg, ha egészséges, nagyon jót tesz a harmat. A beteg bőrfelületet különösen érdemes naponta harmattal kezelni.
- Nagyon fontos a bőrbetegek szervezetének nehézfém-mentesítése, erre a különféle homeopátiás készítmények kiválóan alkalmasak.
- Az ekcémás betegeknek érdemes a csapvíz szűrését is megoldaniuk, lévén az érzékeny bőrt a csapvízben vagy a fürdővízben található mérgek, vegyszermaradványok (pl. klór) is irritálhatják.
- Kerüljük a bőrizgató mosóporokat és mosogatószereket!
- Törekedjünk a bőr és a szervezet lúgosítására!
- Egy ideig kerüljük a különféle kozmetikumokat!
- Tisztálkodás után a törülközővel ne dörzsöljük a bőrt, csak gyengéden töröljük szárazra!
További szelíd gyógymódok
Ortomolekuláris medicina:
Ekcéma esetén fontos a vitamin- és nyomelembevitel is. Az E-vitamin enyhíti a bőr szárazságát és a viszketést. Javasolt még a fokozott A és B-vitamin bevitel. Az ekcémások nagy részénél cinkhiányt tapasztaltak a kutatók, ezért érdemes a cinket is pótolni, mivel erősíti az immunrendszert, de az esszenciális zsírsavak felhasználásához is szükség van rá.
A ligetszépe-olaj a bőrt regeneráló esszenciális zsírsavakat tartalmaz, amelyek enyhítik a gyulladást és a viszketést. Ezeken kívül hatásosnak bizonyult még a belsőleg fogyasztott zöld tea, illetve páfrányfenyő-kivonat. Érdemes kipróbálni a szőlőmag kivonatát is, amely a szervezet allergiás reakcióit gátló, antioxidáns hatású flavonoidokban gazdag.
Homeopátia:
A homeopátiás szerek közül kifejezetten ekcémára javasolt a Calcium sulfuricum, az Arsenicum album és a Graphites D6-os hígításban. A kezelést minden esetben ésrdemes kiegészíteni Schüssler 8-as krém (Natrium muriaticum) alkalmazásával.
Aromaterápia:
Adjunk a fürdővízhez 10-15 csepp illóolajat. Ekcémánál a bergamott, a levendula és a kamilla illóolaja az igazán hatásos.
Életmódterápia:
Az étrend megváltoztatása mellett, amiről már korábban írtunk, nagyon jót tesz a bőrnek az intenzív mozgással, sporttal vagy szaunázással elért izzasztás. Legalább hetente egyszer érdemes ily módon is hozzájárulni a szervezet méregtelenítéséhez.
Gerincápolás:
Az ekcéma hátterében sok esetben állhat gerincferdülés, a csigolyák elmozdulása. Minden egyes gerincszegmenshez tartozik egy meghatározott izom- és bőrterület (dermatóma), azaz ha bárhol a testfelületen újból és újból ekcémás elváltozások jelentkeznek, ezek utalhatnak az adott bőrterületért felelős csigolya elcsúszására, energetikai blokkjára. Ilyenkor javasolt kiropraktőrt felkeresni.
Egyéb terápiák:
Súlyos esetekben érdemes megpróbálkozni a saját testnedveket használó terápiákkal. Az orvosok a betegektől levett (egyes esetekben kezelt, besugárzott) vért a szervezetbe visszajuttatva segítik az állapot javulását. Ennél egyszerűbb, házilag is kivitelezhető a saját vizelet használata, vagyis az urinoterápia. Külsőleg csak állott vizeletet szabad felhasználni, ehhez a reggeli első vizelet középsugarát kell felfogni és félretenni.
Az ekcéma lelki háttere
Az ekcéma kialakulásában a stressznek, idegeskedésnek, feszültségeknek is jelentős szerepe van. Alkalmazzunk stresszoldó módszereket, mint a relaxáció, meditáció, autogén tréning, kineziológia. Gyakran állnak a háttérben megoldatlan konfliktusok, érzelmi blokkok. Ha a tünetek látható helyen vannak, a beteg felvállalja a problémáját, ha nem feltűnő helyeken fordulnak elő az ekcémás foltok, akkor inkább elrejtené azokat.
Érdemes foglalkozni a következő kérdésekkel:
– Ki vagy mi az, amitől szeretném távol tartani magam, de úgy érzem nem lehetséges?
– Ki vagy mi az, amihez szeretnék közelebb lenni, de úgy érzem nem lehetséges?
– Lehetséges, hogy túlságosan elhatárolom magamat? Mi az, ami a határaimat át akarja törni?
– Hogyan állok a kapcsolatteremtéssel?
A javasolt pozitív megerősítés: „Béke és harmónia, szeretet és öröm lakozik bennem. Békében és biztonságban vagyok!”
A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.
Ha szeretnél többet tudni…
Szeretnénk figyelmedbe ajánlani a Napfényes egészségkalauz 2. kötetét, melyben az allergiás megbetegedések megelőzéséről és szelíd gyógymódjairól olvashatsz bővebben. Kiadványunkban részletesen írunk az alábbi témákról:
- allergiás betegségek fajtái és tünetei;
- hagyományos és alternatív diagnosztikai lehetőségek;
- az allergia és az emésztés összefüggései;
- az egyes allergiás betegségek lelki háttere;
- a helyes önszeretet jelentősége;
- az önismereti munka jelentősége és lehetőségei a gyógyulás érdekében.
Kiadványunkat megvásárolhatod személyesen a Napfényes Gyógyközpontban, illetve megrendelheted a webáruházunkban.
Nézz bele a Napfényes egészségkalauz sorozat további köteteibe is, melyekben a pajzsmirigybetegségekről, a magas vérnyomásról, a cukorbetegségről és az inzulinrezisztenciáról, valamint a rosszindulatú daganatos betegségekről olvashatsz.