Mikor és hogyan találkozott először az Antropozófus Orvoslással?

Dr. Enyingi Göllner Lajos, aki orvos volt, a Magyar Antropozófus Társaság elnökeként működött még jóval a rendszerváltás előtt. Ekkor még tilos volt foglalkozni az Antropozófiával (is), így a tagok titokban jöttek össze kis körökben, hogy Rudolf Steiner műveit olvassák. Az Antropozófiából fakadó gyakorlati tevékenységet alig folytatott a titkos találkozókra kárhoztatott Társaság tagsága.

Lajos bácsi volt az üdítő kivétel. Ő orvosi rendelést végzett, mégpedig az Antropozófus Orvoslás gyakorlata alapján a Veres Pálné utcai kis rendelőjében, Budapesten. Az 1980-as évek vége felé, mint medikus járhattam hozzá, és nézhettem, hogyan rendel. Ettől fogva nekem is az volt minden vágyam, hogy ilyen felfogásban dolgozhassam. Hosszú volt az idő, míg ez elkövetkezett. Az Antropozófus orvoslással foglalkozónak először orvossá, majd szakorvossá kell válnia; azaz ismernie kell a szakmáját. Közben tanulmányoznia illik magát az Antropozófiát, főleg az Antropozófus Orvoslás elméletét és gyakorlatát. Ezt én Svájcban, a Bázel melletti antropozófus klinikákon, az Ita Wegman és a Lukas Klinikán tettem meg, ahol egy évet vendégorvosként dolgozhattam. Csak ezek után vált lehetségessé, hogy mint antropozófus orvos dolgozhassam.

„Az ember a teste, az éterteste, a lelke és az Én-je által az, ami. Egészségesként ezekből a tagokból kiindulva kell szemlélnünk; betegként ezen tagok zavart egyensúlyát kell észlelnünk; és az egészség visszaállításához olyan gyógyító anyagokat kell találnunk, amelyek visszaállítják ezt az egyensúlyt.” Rudolf Steiner

Miért ezt a gyógyítási módot választotta?

testRudolf Steiner szemléletén alapul, mely szerint én az embert és a világot meg tudom érteni. Az emberkép, a világkép pedig meghatározza a gyógyítást is. Hiszen ha azt gondoljuk, hogy a betegség oka az, hogy az embert rossz szellemek szállják meg, akkor a gyógymód is egyértelmű: ki kell ezeket űzni az érintettből. De ha azt gondoljuk, hogy attól betegszünk meg, hogy bizonyos ásványi anyagok, vagy vitaminok fogynak ki a szervezetből, akkor is világos mit kell tenni: ezeket kell pótolni. Ha a kór okozóját a kórokozóban látjuk, azaz vírusokban, gombákban, baktériumokban, akkor ezeket kell kipusztítanunk, és eljön a várva várt gyógyulás.

A Steiner elvei alapján álló gyógyítás elismeri és alkalmazza az akadémiai orvostudomány eredményeit. Ezért is szükséges az orvosi szaktudás. De tovább is lép ennél. Nem csak szigorúan a mechanikus matéria törvényszerűségeivel foglalkozik.  Az egész emberre kiterjed figyelme: a beteg múltjával, élethelyzetével, gyógyulási erőivel, lelki adottságaival, szellemi lehetőségeivel egyaránt meg kell ismerkedni. Kell, hogy legyen idő a betegre, hogy ezt mind megtudjuk! Aztán a testi, lelki és szellemi egyensúly zavarait kell egészen konkrétan, kézzel foghatóan meghatározni. Ha ez sikerül, akkor pedig gyógyítani.

„A betegségek okait abban kell keresnünk, hogy képesek vagyunk szellemet és lelkiséget befogadni. A gyógyításnak pedig abból kell állnia, hogy a szellemit és a lelkit eloldjuk a fizikai szervezettől.” Rudolf Steiner

Az Antropozófus Orvoslás szerint mi az egészség fogalma? 

egeszAz akadémiai orvoslás igazából nehezen definiálja ezeket a fogalmakat. Az egészséget a betegség hiányaként, a betegséget pedig a testi működések átlagostól való eltéréseként, azaz zavaraként értelmezi, magyarázza és gyógyítja.

A steineri medicina minden egyes esetben egészen konkrét megfogalmazást ad. A betegség oka általában, hogy az ember lénytagjai nem működnek egyensúlyban. Tehát a fizikai test működése, az életerők tevékenysége, a lelki vagy a szellemi síkok erői nem tudják az emberben az egyensúlyt tartani. Így aztán vagy túl erősen, vagy éppen túl gyengén hat egyik vagy másik.

Mondok egy példát. Gyermekkorban igen erősek a felépítő, regeneráló erők, a steineri nómenklatúrával az „élettest” működései. Így ha megbetegszik egy gyerek, jól látjuk rajta az életerő túlműködését: a gyulladás jeleit. A bőr, a nyálkahártyák a gyorsabb vérkeringés miatt kipirosodnak, megduzzadnak, felmelegednek, fájnak, fokozódik a nedvtermelés a nyálkahártyákon (főleg az orr, a torok, az arcüregek területén), emelkedik a testhőmérséklet és így tovább. A többi lénytaghoz tartozó működés pedig lelassul: a beteg fáradt, tompa, nehezen jutnak el hozzá a külvilág ingerei, azokra alig képes reagálni, nehezen gondolkodik és mozog. Azaz túlságosan, már kórosan erős az élettesti működés. Ez persze lehetőséget ad a védekező rendszerünknek arra, hogy működése erősebbé váljon, tökéletesedjék. És ez a folyamat lényege. Az érés, a fejlődés lehetősége.  Az már csak következmény, hogy a kórokozót is képes lesz elpusztítani.

idosAz ellenkező folyamat pedig idős korban figyelhető meg. Ekkor már sokkal renyhébb az élettest működése. Lassabb a felépítés folyamata, a lebontás erői uralkodnak. Az úgynevezett „hideg” betegségek kora köszönt be inkább: a meszesedés, a reuma, a különféle szöveti lerakódások, az anyagcserezavarok már nem lázzal járnak elsősorban. A gyulladás gyógyítása is abból indul ki, hogy segítsük az immunrendszert, és mondjuk antibiotikumot csak abban a ritka esetben adjunk, ha a szervezet nem képes egymaga megoldani a feladatot. Ha ezt az érési folyamatot nem hagyjuk lezajlani, ha túl hamar adunk gyógyszert, ami a szervezet helyett dolgozik, akkor a gyerek újra megpróbál fejlődni. Tehát újra gyulladásba jön. Ha ismét hamar gyógyszerezzük, akkor ismét elvesszük az érés lehetőségét, tehát némi tünetmentesség után ismét következik a gyulladás. Ez a folyamat vezet a hosszan tartó, nehezen gyógyuló vagy ismétlődően visszatérő gyulladásokhoz, mely előkészíti az utat a túlságosan korán kezdődő meszesedéses, lerakódásos betegségekhez.

A gyógyítás ekkor már kizárólag úgy sikerülhet, ha a felbillent egyensúlyt vissza tudjuk állítani. Fiatal korban az életerők kordában tartása, fékezése a cél általában.  Idősek esetén az életerők működését éppen gyorsítani kell, és intenzívebbé kell tenni. A fiatalt „hűteni”, az idős embert „melegíteni” kell általában. A saját gyógyító erők ilyen vagy olyan irányban történő mozgósítása a cél. Ez pedig sokrétű feladat, mivel függ a táplálkozástól, befolyásolható gyógynövényekkel, művészeti terápiákkal (mozgás, festés stb.), homeopátiás-, és az ehhez hasonló módon készülő antropozófus gyógyszerekkel. A gyógyításhoz persze olykor az akadémikus medicina gyógyszere, gyógymódja is szükségessé válhat. Ez főleg a hirtelen zavarok elhárításában elengedhetetlen. Az elhúzódó, a nehezen gyógyuló bajokban, a hosszú távú megoldások megtalálásában azonban már igen nehéz az Antropozófus- vagy akár másik úgynevezett kiegészítő orvoslás, a Komplementer Medicina valamelyik irányzata nélkül eredményt elérni.

„Az egészséget mint olyan állapotot kell felismernünk, aminek eredete az éteri szervezetben található. Vagyis a gyógyításnak az éteri organizmus kezeléséből kell állnia.” Rudolf Steiner

Mi a sajátos vonása az Antropozófus Orvoslásnak a többi hagyományos (kínai, tibeti, stb.) és a nyugati orvosláshoz képest?

A már említett ember- és világképe mellett számomra talán leginkább az, hogy igyekszik az akadémiai orvoslással, illetve minden egyéb szükséges módszerrel együttműködve megtalálni a beteg számára a gyógyulás, a gyógyítás legjobb megoldását. Nem áll meg makacs módon egyetlen lehetőség mellett.

„A szervezet azzal a tendenciával rendelkezik, hogy kiegyenlítse a maga hiányait. Ezért ismét helyreállítja magát, ha valamilyen szabálytalanságot egy ideig mesterségesen úgy szabályozunk, hogy a belsőleg életre hívott folyamatot, amelynek meg kell szűnnie, egy olyan hasonló folyamattal győzzük le, amelyet kívülről okozunk.” Rudolf Steiner

Ha valakinek megtetszik ez a fajta gyógymód, hogyan tudja elsajátítani? Bárkiből lehet Antropozófus Orvos, vagy szükséges valamilyen különleges tudás, adottság hozzá?

joMinden orvosból, aki jó orvos. Aki figyelni tud a másik emberre, aki megszerzi a gyógyításhoz szükséges tudást és tapasztalatot, és akinek van képessége is a gyógyításra. Antropozófus Orvos tulajdonképpen szerintem nincs. Van jó orvos, akihez szívesen megy a beteg, mert érzi, tapasztalja az odafigyelést, a segítés szándékát, a nehéz helyzetekben való biztatást, és persze okos szakmai tanácsokat is kaphat. És ez a magatartás az orvos részéről már önmagában gyógyít. Úgy hiszem a legtöbbször már akkor is szimpátiát ébreszt a betegben, ha magával a gyógyulással esetleg nehézségek is támadnak. Van persze olyan orvos is, aki a beteg emberrel nehézkesebben bánik, inkább a mérésekben precíz, a keze varázslatosan ügyes vagy a szervezésben utolérhetetlenül pontos. Az is megtalálhatja a munkáját, de kevésbé a betegek mellett, inkább a laboratóriumokban, a műszereket figyelve, vagy a kutató-, esetleg a statisztikai intézetekben.

„Ahhoz, hogy egy gyógyulási folyamatot előidézzünk, be kell vezetnünk a szervezetbe bizonyos szubsztanciákat, amelyek ebben úgy terjednek szét, hogy a betegségfolyamat fokozatosan egy normális folyamatba menjen át. A kóros folyamatok lényege pedig éppen abban áll, hogy a szervezet belsejében valami olyan játszódik le, ami nem tagozódik bele a szervezet össztevékenységébe.” Rudolf Steiner

Hogyan illeszkedik be az antropozófus orvoslás a mai társadalomba? Mennyire fogadják el, ismerik az emberek?

Dr.Hauschka Pflegeöle D www.wala.de www.dr.hauschka.de

Nyugat Európában igen ismert, és elismert gyógyítási irányzat. Orvosok és gyógyítók ezrei, mintegy száz kórház, szanatórium, terapeutikum, több gyógyszergyár, könyvek és folyóiratok szinte megszámlálhatatlan mennyiségben állnak rendelkezésre azok számára, akiknek ez a gyógyítás szimpatikus. Sok helyen a betegbiztosító fizeti a számlát… Hát ettől mi igencsak le vagyunk maradva. De vannak jó hírek is: mindenekelőtt az, hogy erre a gyógymódra van az emberekben igény. Így aztán a welhosszas és nehéz képzési időt teljesítve már dolgozik néhány orvos: szülész, gyerekgyógyász és felnőttekkel foglalkozó egyaránt. Működik néhány gyógyító is: mozgás- és festőterapeuta, fejlesztők, masszőrök. Már hazánkban is megtalálható a két legjelentősebb antropozófus elvek szerint működő gyógyszergyártó cég, a Weleda (mely Európa legnagyobb természetes testápoló előállítója!) és a dr. Hauschka cégek termékei. Tehát vannak biztató jelek nálunk is.

„Azokat a szubsztanciákat, amelyek gyógyító anyagkénti alkalmazása számításba jöhet, elsősorban oly módon kell ismerni, hogy képesek legyünk megítélni a bennük rejlő erőhatásokat az emberi szervezeten kívül és belül. Mindeközben csak igen kis mértékben számítanak azon lehetséges hatásaik, amelyeket a ma elfogadott kémia megállapított. Sokkal inkább arról van szó, hogy azokat a hatásokat figyeljük meg, amelyek az adott szubsztancia belső erőkonstrukciójának és a Földből ki- és a Földbe befelé sugárzó erők viszonyának összefüggéseiből adódnak.” Rudolf Steiner

Dr. Jakab Tibor elérhetősége:

Napfényes Gyógyközpont

Magánrendelő:

Telefonszám: (06-1) 340-2379

E-mail: info@weleda.hu

Cím: 1133 Budapest, Hegedűs Gyula u. 48.

A rendelés előzetes bejelentkezés alapján történik.

Bartha Andrea

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…