Lábgombaölő olaj
Lábujjak közé vagy körömágyra 2 teáskanál szűz olívaolajban 2 csepp teafaolajat, 1 csepp levendulaolajat és 1 csepp szegfűszeg vagy kakukkfűolajat keverjünk el. Ez az olaj 1 kezeléshez elegendő, esténként ismételjük a kezelést.
Kérges kéz
Segít felpuhítani a kialakult kérgesedéseket 1–2 evőkanál durva kukoricaliszt és 1 evőkanál friss darált avokádó keveréke, egy héten 1-2x alkalmazva.
Lazító hatású fürdő
Forrázzunk le 50 g levendulát 1 liter forrásban lévő vízzel, és hagyjuk 10 percig állni. Leszűrés után 1 pohárka mandula vagy rizstejjel és 10–15 csepp citromfűolajjal keverjük el. Végül adjuk a fürdővízhez.
A hegyi fenyőolaj kimerültség, erős izzadás, lábizzadás ellen alkalmazható.
Idős bőrre
Szükséges 50 ml növényi olajban 8 csepp tömjén vagy mirhaolaj, 14 csepp levendulaolaj, 5 csepp narancsvirágolaj. 2–3 naponként forrásvízből készítsünk aromás vizet, és tisztálkodás után ezzel dörzsöljük át a bőrt, ez frissíti és erősíti azt. Bőrgyulladás ellen legjobb 50 ml kukoricacsíra-olajban 7–7 csepp boróka és levendulaolaj és 12 csepp macskamentaolaj keverékét alkalmazni.
Rózsakrém
50 g pálmazsír, 40 g rózsavíz és 7 csepp rózsaolaj. A rózsaolajat keverjük el a pálmazsírral, míg homogén masszát nem kapunk. Ezután cseppenként adjuk hozzá a szobahőmérsékletű rózsavizet, és addig keverjük, amíg a folyadék teljesen elvegyül a krémben. Töltsük tégelybe, szobahőmérsékleten tároljuk. (Ha egy késhegynyi céklaport teszünk hozzá, rózsaszínű lesz a krém.)
Hajerősítő
Hajmosás és öblítés után ezerjófűfőzettel mossuk meg a hajat (merítsük bele a hajas fejbőrt, dörzsöljük a fejbőrbe) – ettől szép és erős lesz a hajunk. Négy púpos evőkanál ezerjófüvet fél liter forró vízbe dobjunk bele, és rögtön vegyük le a tűzről. 10–15 percig hagyjuk állni, és szűrjük le.
Hajöblítők
Sötét hajra: 1 liter vízbe 3 csepp rozmaringolaj, 1–1 csepp rózsafa és gerániumolaj.
Világos hajra: 1 liter vízbe 2 csepp kamillaolaj és 1 csepp citromolaj. Alapos felrázással oszlassuk el a vízben!
Száraz bőr
Lassú tűzön vizet forralunk, az edény fölé tegyünk szitát, melyre több rétegben rózsaszirmot helyeztünk. Azután irányítsuk arcunkra a keletkező gőzt, a benne lévő illóolajak hidratálják a felhámréteget.
250 gramm uborkalevet egy kanálnyi hidegen sajtolt olajjal keverünk el, s ezzel kenjük be arcunkat. Kb. fél óráig tartsuk rajta, végül jól mossuk le kamillavirágforrázattal.
Turmixolt friss sárgarépalevet hagyjunk arcbőrünkön megszáradni, és fél óra múlva ismét kenjük be. A-vitamin tartalma miatt újjáéleszti, erősíti a bőrt, megelőzi a ráncképződést és a szövetek gyengülését.
Zsíros bőr
Érett uborkából kerek szeleteket vágunk, s ezekkel könnyedén masszírozzuk meg arcunkat úgy, hogy a leve beivódjon a bőrbe. Egy óra múlva arcunkat alaposan mossuk le vízzel, vagy töröljük le rózsavizes vattával.
Kezelésre kiválóan alkalmas a paradicsom – savtartalma miatt. Egy friss, érett paradicsomot kettévágunk és bedörzsöljük vele arcunkat. Miután rászáradt, bő vízzel mossuk le.
Égési sérülések
Ilyenkor nagy mennyiségű folyadékot veszít bőrünk, ennek pótlására alkalmas a nyers burgonyapép vagy burgonyakarikák felhelyezése. Ez a kezelés csökkenti a maradandó heg kialakulását is! (Ha a karika megszárad, cseréljük le frissre!)
60 ml friss levendulavirágot, 10 csepp levendulaolajat 500 ml desztillált vízbe áztassunk egy napra. Leszűrés után hűtőben tároljuk, a sérült területeken ismételjük a kezelést ezzel az oldattal, amíg szükséges. Csökkenti a bőrpirosodást, az égető érzést, és megakadályozza az esetleges elfertőződés lehetőségét is.
Mandulaolajkrém (száraz bőrre)
5 g méhviasz, 15 g pálmazsír, 40 g mandulaolaj, 40 g rózsavíz, fél teáskanál folyós méz, 2 csepp muskátliolaj. A méhviaszt és a pálmazsírt olvasszuk fel gőz felett, és fokozatosan keverjük hozzá a felmelegített mandulaolajat. A fellangyosított rózsavizet adjuk cseppenként a masszához, míg egynemű anyagot nem kapunk. A legvégén adjuk hozzá a mézet és az illóolajat, és jól keverjük el. A kész krémet tegyük tiszta, jól záródó kenőcstégelybe.