A cikk ezen részében a mozgás-, a fény-, a hidro-, a termo,- és a klimatoterápiát vesszük górcső alá.

A mozgásterápia

A koordináció javítása, illetve egyes izomcsoportok vagy az egész szervezet fizikai teljesítőképességének fokozása érdekében végzett, ismétlődő mozgásgyakorlatok. A mozgás által fejleszthető az állóképesség, a koordináció, a rugalmasság, az erő és a gyorsaság. A tréning egyénre szabott, igazodik a betegség lefolyásához és a beteg sportmúltjához. A mozgásterápia szinte minden betegség kezelésében szerepet játszhat: szív- és keringési problémáknál, a mozgásszervek és az idegrendszer betegségeinél, emésztési panaszoknál, rossz hangulat ellen stb. A legideálisabb mozgás a séta, az úszás és a futás. Az egészségmegőrzés szempontjából egy felnőtt embernek heti háromszor fél-egy óra aktív mozgás ajánlott.

A fényterápia

A fényterápia (helioterápia) különböző fénysugárzásokat használ mesterséges vagy természetes forrásból. Most csak a napfény néhány csodálatos hatását említem meg. A napfény kiváló immunerősítő, jót tesz a fertőzött, nehezen gyógyuló sebeknek, többféle bőrbetegségnél (akne, neurodermatitis stb.), vérnyomáscsökkentő, női bajoknál fájdalomcsillapító, emellett fokozza az anyagcserét és a méregtelenítést. A napfürdő kerülendő tele gyomorral és a déli órákban.

A hidroterápia

A hidroterápia a vízzel történő kezelés fürdő, lemosás, borogatás és szauna formájában. A hidroterápia során különböző erősségű ingereket használnak (enyhe, közepes, erős), melyek által javul a kezelt testrész és a hozzá tartozó belső szerv vérellátása; emellett a terápia normalizálja a hormonműködést, támogatja az idegrendszert, csillapítja a fájdalmat és a görcsöket, segít a méregtelenítésben, fokozza vagy épp mérsékli az anyagcserét stb.

A hidroterápiánál figyelembe kell venni a beteg aktuális hőmérsékletét és hőérzetét. Nagyobb beavatkozások (pl. teljes testfürdő) előtt két órával már ne legyen étkezés és utána is teljen el egy fél óra. A meleg hatásokat mindig kövesse egy rövid hideg hatás.

furdoA fürdők lehetnek teljes test- vagy részleges fürdők, pl. ülőfürdő emelkedő vagy csökkenő hőmérséklettel, váltófürdő stb. A fürdők kiegészíthetőek gyógynövényekkel, tea vagy illóolaj formájában. A váltólábfürdő – négy perc meleg, fél-egy perc hideg vízben – kétszer ismételve jó hatással van a láb ereire. A forró szódabikarbónás lábáztatás szintén segít megfázás, nátha esetén, és oldja a fej tompaság érzését. A rövid, hideg fürdő jót tesz cukorbetegség esetén, elhízáskor és a pajzsmirigy csökkent működésekor.

A leöntések közül pl. a karleöntés a szívre élénkítő hatással van, segít reuma esetén, és ha hidegek a kezek. Az arcleöntés a bőr szépségét támogatja, de kimerültség és szemfáradtság esetén is indokolt. A víztaposást krónikus hideg láb ellen vethetjük be, de a visszeres panaszokat is oldja. A víz a térdig érjen, s a lábakat felváltva húzzuk ki a vízből.

A borogatásokat általában láz és helyi gyulladások kezelésében alkalmazzák. A borogatásnál egy vászonkendőt, helyezünk a kívánt testrészre, erre jön még egy kendő és végül a takaró. Az első kendőt mártjuk hideg vízbe. Felső légúti problémák esetén (torokfájás, mandulagyulladás, hörghurut) annyiban módosul az eljárás, hogy az első kendőt forró gyógyanyagos vízbe mártjuk, vagy arra kenjük a gyógyanyagot. A torokborogatás torokfájás esetén lehet forró citromos, eukaliptuszolajos, mellkas borogatásként gyömbéres, nyers krumplis stb. A citromot a forró vízbe kell belefacsarni, illetve az eukaliptuszolajból néhány cseppet tenni bele. A gyömbérport annyi vízzel kell felfőzni, hogy krémes állagú legyen a végeredmény, a krumplit pedig apróra reszelve használjuk. A hasra helyezett meleg borogatás lassítja a belek mozgását, a hideg pedig élénkíti. A meleg vagy hideg víz ivása ezzel ellentétes hatást vált ki.

szaunaA szauna meleg légfürdőt jelent, melyet hideg vizes kezelés követ. A szauna során fokozódik a pulzusszám, csökken a diasztolés vérnyomás, fokozódik az anyagcsere, nő az izzadás és általa a méregtelenítés, élénkül az immunrendszer stb. Szaunába ne menjünk stresszesen, ne végezzünk előtte, alatta, és után aktív, megerőltető testmozgást. A javasolt szaunában töltött idő 10-15 perc, amit a hideg vízzel való lehűtés követ. A lehűlést borzongásérzés jelzi. Két-három kör ajánlott, utána fél-egy óra pihenés következik. A szauna javasolt az immunrendszer edzéseként. Ellenjavallott akut gyulladás, láz, bizonyos szív- és keringési betegségek, pajzsmirigy túlműködés, aktív fekély stb. esetén.

Termoterápia

A termoterápia során meleget adunk, vagy vonunk el a betegtől. A krioterápia (melegelvonás) jéggel, jeges vízzel történik. Javasolt fáradékonyság, nem kardiális ödémák, gyulladásos folyamatok esetén. Házi formája lehet az egész test átdörzsölése hideg vízbe mártott frottírtörülközővel, meleg helyiségben. Élénkítő, ébresztő hatása van, javasolt alacsony vérnyomásnál. A melegterápia során hőt juttatunk a szervezetbe, például melegítőpárna, meleg pakolás, hősugárzás segítségével. A főtt burgonyapakolás hasonlóképpen készül, mint a borogatások, és alkalmazható köhögés, vesemedence- és hólyaggyulladás; továbbá váll-, tarkó- és hátfájdalom kezelésére. A meleg iszappakolás izomlazításra, fájdalomcsillapításra, kismedencei gyulladásokra használható.

Inhaláció

inhalalAz inhaláció során a légutakba juttatunk gyógyvizeket, gyógyanyagokat. Létezik spray, aeroszol a különböző gyógyszerek bevitelére. Házi módszerként hajoljunk a lábasban lévő gyógytea fölé, közben törülközővel takarjuk le magunkat, hogy megakadályozzuk a kipárolgó víz elillanását. Alapvetően a légutak krónikus, nem specifikus megbetegedéseinél (pl. krónikus hörghurut) alkalmazható. Az inhaláció végezhető hársfa-bodza teával, kakukkfű teával, eukaliptuszolajos vízzel stb.

Balneoterápia

A balneoterápia minden esetben gyógyvizeket használ. Használják a sós vizeket (pl. inhalálásként bronchitisnél), a tengervizet (pl. krónikus ekcémánál), szulfátos vizeket (pl. gyomor- és bélbetegségeknél ivókúraként), szénsavas vizeket (pl. vérnyomáscsökkentőként szénsavas fürdő formájában), kénes vizeket (pl. ízületi betegségeknél, bőrbetegségeknél fürdőként) stb.

Klimatoterápia

A klimatoterápiánál a beteget kitesszük a szél, a nap és a levegő hatásának. A tengerparti klíma kedvez a krónikus nyálkahártya-gyulladások, a bőrbetegségek (pl. pszoriázis, neurodermatisz), az allergiás asztma stb. gyógyulásának.

A magashegyi klíma segít szív- és érrendszeri betegségek (pl. hipertenzió), tüdőbetegségek (pl. krónikus hörghurut, asztma), bőrbetegségek (pl. pszoriázis, neurodermatisz) stb. gyógykezelésében.

Az erdő- és dombvidéki klíma kímélő hatású. A súlyos betegek ezen a klímán jobban viselik szív- és érrendszeri, légzőszervi stb. megbetegedéseiket. Természetesen stresszoldásra is kiváló.

A gyógyulni vágyókat arra biztatom, hogy szakemberek segítségével tapasztalják meg e nagyszerű módszerek áldásos hatásait!

A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.