És akkor jöjjön az utolsó típus!

Az Egyes típus: A Reformer

Fő félelem: Az hogy rosszak, hibásak, romlottak.

Fő vágy: Jónak, erényesnek, kiegyensúlyozottnak lenni.

A felettes én üzenete: Akkor vagy jó, ha azt teszed, ami helyes.

vilagAz Egyes típus jellemzője a küldetéstudat. Szeretnék jobbá tenni a világot, és ezért aktívan tesznek is. Magasabb eszményeikért személyes áldozatokra is hajlandóak. Képesek feladni kényelmes életüket, hogy ideáljaik megvalósulhassanak, és erejükkel milliókat tudnak megmozgatni. Szeretnek hasznosak lenni. Mivel sokat töprengenek céljaik megvalósításán, azt gondolják magukról, hogy racionalisták, pedig valójában ösztönös és szenvedélyes emberek. Mivel hűek akarnak maradni elveikhez, hajlamosak arra, hogy elfojtsák érzéseiket, vágyaikat, igényeiket. Szigorúak önmagukhoz, és tökéletessé akarnak válni. Kívülről keménynek és ridegnek, érzelemmentesnek tűnhetnek. Ugyan belül rengeteg érzelem fortyog bennük, nem engedik a felszínre őket, nehogy valami tökéletlenséget „műveljenek”.

A Kilences színezetű Egyes: Az Idealista

Egészséges szinten józan ítélőképességű emberek, tanultak és műveltek. Ők az összképpel foglalkoznak, filozofikus beállítottságúak. Érzelmileg visszafogottak, de kedvesek és nagylelkűek, szeretik a természetet és az állatokat. Szeretnék jobbá tenni a dolgokat.

Átlagos szinten idealisztikus beállítottságúak, de csak elméleti szinten, az élet gyakorlati oldalába nem ártják bele magukat. Hajlamosak a merevségre, türelmetlenségre. Szeretik a magányos munkát, hogy ne kelljen az emberi kapcsolatokkal foglalkozni, és hajlamosak arra, hogy lekezelően bánjanak emberekkel.

A Kettes színezetű Egyes: A Szószóló

Egészséges szinten idealisták, de megvan bennük az empátia és az együttérzés az emberek iránt. Az emberiség javáért munkálkodnak, és ezért képesek harcolni is. Szenvedélyesek, élvezik a másokkal való kapcsolatot, nagyon meggyőzőek tudnak lenni, és sok mindent hajlandóak megtenni „ügyükért”.

Átlagos szinten aktívak és nyíltak, és egészen az agresszivitásig képesek elmenni a reformok érdekében. Szeretnek egyedül lenni, mert ebből töltődnek, ugyanakkor fontosak számukra az emberi kapcsolatok is. Jó érzékük van a politikához. Frusztráltságuk kritikában és ingerlékenységben nyilvánul meg. Sokkal cselekvésorientáltabbak, mint a másik altípus tagjai.

Az önfenntartó Egyes

Átlagosan sokat aggódik fizikai jóléte miatt, az anyagiaktól az egészségi állapotáig, és gyakran ostorozza magát, ha nem dolgozik elég keményen. Jellemző rá a „mindent vagy semmit” álláspont, a hedonizmus és az aszketizmus állapota váltakozik nála. Ha stressz éri, szorongani kezd amiatt, hogy hibát követ el, amit katasztrófaként él meg. Hajlamos a túlzott igényességre, a betegségektől való félelemre, és arra, hogy másokat túlzottan féltsen.

Egészségtelen szinten szélsőségesen nyilvánul meg, túl szigorú vagy éppen felelőtlen. Hajlamos az egészséges élet megszállottjává válni, majd önpusztító életet élni.

A társas Egyes

Átlagos szinten a társas Egyes szeret másokat tanítani, és különféle ügyeket képviselni. Jól rálát az igazságtalanságokra, és fel is tárja azokat. Szorgalmasan dolgozik az általa fontosnak tartott ügyekért. Igen határozott álláspontot képvisel, és ki is áll azért. Ezt a tulajdonságot másban is nagyra becsüli, bár stresszhelyzetben elvárja, hogy mások egyetértsenek vele. Ettől gondolkodása bemerevedhet, és páncélként működhet a világ ellen.

Egészségtelen szinten irreálissá válik a magának és másoknak felállított mércéje és elvárásai. Politikai vagy vallási téren szélsőségessé válhat, és felháborodással reagálhat az emberi tökéletlenségekre.

A szexuális Egyes

feltekenyÁtlagos szinten a szexuális Egyes ideális kapcsolatra vágyik az ideális partnerrel, aki által a biztonsága megingathatatlanná válik. Magas normák szerint él, és ezt várja el a partnerétől is. Fontos számára a hűség, ugyanakkor fél attól, hogy elhagyják.

Egészségtelen szinten nagy szexuális étvágya van, azonban hajlamos ezt időről időre teljesen elfojtani. Jellemző lehet rá a féltékenység, amely a másik fél intenzív vallatásában nyilvánulhat meg. Szélsőséges esetben előfordulhat saját maga vagy a másik büntetése is.

Stresszreakciók

Stresszhelyzetben az Egyesekre jellemző a túlzott kötelezettségérzés. Azt gondolják, hogy csak ők képesek úgy elvégezni a feladatokat, ahogy azokat kell, rettentő alaposak lesznek, amitől komollyá és feszültté válnak. Úgy érezhetik, hogy a világ súlya az ő vállukat nyomja. Minden hibát helyre akarnak hozni, türelmetlenné és dühössé válnak másokkal szemben. Úgy érzik, más nem vállal elég felelősséget, bár ha mégis, az nem elég, vagy nem a megfelelő módon teszi azt. Ugyanakkor nem élik meg haragjukat haragként, hiszen akkor elveszítenék a kontrollt. Rendkívül szigorúak lesznek, és ez állandósult frusztrált állapothoz vezet. A Négyesek felé mozdulnak el, arról álmodoznak, hogy elszakadhassanak kötelezettségeiktől, és valamilyen romantikus helyre képzelik magukat.

Ha ez átfordul bennük, akkor felfedezik, hogy a valóságnak nincs káros hatása az életükre, nyitottabbá, kíváncsibbá és derűlátóbbá válnak. Jellemzővé válik rájuk a belső béke állapota, valamint az öröm és a lelkesedés.

Segítő gyakorlatok

Tanuljuk meg megkülönböztetni a belső hangunkat a  belső bíránktól. Figyeljük meg belső bíránk ránk gyakorolt hatását, és tudatosítsuk magunkban, hogy ő NEM a javunkat akarja.

munkaeletTudatosítsuk, hogy hajlamosak vagyunk túlhajszolni magunkat. Ugyan fontos amit teszünk, de meg kell tanulnunk az egyensúlyt az aktivitás és a pihenés között. Pihent elmével sokkal hatékonyabban tudunk dolgozni.

Amikor azt érezzük, hogy minden teher a mi vállunkat nyomja, engedjünk át másoknak a feladatokból, és hálánkat is fejezzük ki azért, hogy segítenek nekünk.

Próbáljunk meg odafigyelni érzelmi szükségleteinkre, és amikor felfedeztük őket, adjuk ezeket mások tudtára is. Fontos, hogy mások lássák rajtunk esendőségünket és sebezhetőségünket, ettől csak emberibbé válunk mások számára. Feszült beszélgetéseknél figyeljünk oda arra, hogy a másik szemébe nézzünk.

Ébredjünk tudatára, hogy nem tudunk megszabadulni a sötét oldalunktól, legfeljebb ideig-óráig tudjuk elfojtani. Megismerni és elfogadni önmagunkat nagyobb kihívás, mint megpróbálni megfelelni valakinek, akivé soha nem tudunk válni.

Tanuljuk meg felismerni és feldolgozni haragunkat. Jó ha tudjuk, hogy a felhalmozott harag megmarad a testünkben, és görcsöket okoz bennünk. Végezzünk nyújtó gyakorlatokat, látogassunk el rendszeresen lazító tornákra vagy masszázsra.

„A bölcsességnek nem csupán az erkölcsös viselkedés a lényege, hanem az is, hogy lényünknek van egy „központja”, ez az a hely, ahonnan az erkölcsi észlelés és az erkölcsi viselkedés fakad.”

Marcus Borg

Az enneagram segít minket a valódi, mély önismeret elérésében. Felismerhetjük általa legnagyobb, rejtett akadályainkat, amelyeken az önmagunkon végzett tudatos munka segítségével túl is juthatunk. Ehhez kívánok minden Kedves Olvasónak kitartást és sok sikert.

poganyzita

Pogány Zita

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…