Két nagyon régóta ismert és hazánkban is kedvelt gyógynövényről lesz szó, az édesgyökérről és az édesköményről. Egyikük sem hiányozhat a házi patikából.
Édesgyökér
Az édesgyökér a Földközi-tenger mellékéről származik, Kis-Ázsiában és Oroszországban volt őshonos. Kínában az egyik leggyakrabban használt népi orvosság. Közkedvelt édesítőszer is annak köszönhetően, hogy ötvenszer édesebb, mint a répacukor. A medvecukor tulajdonképpen az édesgyökér kivonatából és sűrítményéből készül. Ha valaki nagyon édesszájú, és szeretne leszokni az édességről, rágcsáljon el egy-két édesgyökér darabkát, amikor rájön az édességroham. Az édesgyökér annyira geil, hogy utána rá se tudunk majd nézni az édességre.
Különböző misztikus tulajdonságokkal is felruházták az édesgyökeret, mert egyiptomi ásatásoknál gyakran találtak belőle a fáraók, vagy egyéb magas rangú személyek sírjában. Az egyiptomi leírások szerint az édesgyökérnek az volt a feladata, hogy segítse a lélek túlvilági életét. A szkíták kancatejjel keverve fogyasztották, a görögök és a rómaiak pedig főleg légúti panaszokra és asztma kezelésére használták. Oroszországban kezdték el először alkalmazni hivatalos orvosi kezelésben – hidrokortizonnal együtt használták mellékvese-betegeknél.
Fő hatóanyaga egy glicirrizinsav nevű anyag, amely gyulladáscsökkentő, nyálkaoldó hatású, köptető, és az emésztésre is pozitív hatással van.
Az édesgyökér legfőbb hatásai:
- Stresszoldó – a mellékvese támogatásával.
- Aki fekélyre hajlamos, azoknak érdemes fogyasztani, de akiknél már kialakult a fekély, azok is fogyaszthatják. Éhgyomorra javallott. A gyógyászatban a negyvenes évek óta használják erre a célra az édesgyökeret, gyorsítja a fekélyek gyógyulását, csökkenti a gyulladást és segít a nyálkahártya regenerációjában. A népi orvoslás gyomorégés ellen is ajánlja. Gyomorhurutnál és gyomorfekélynél 1 g édesgyökérlevet oldjunk fel 100 ml vízben, és ebből fogyasszunk kétszer-háromszor naponta.
- Segíti a menstruáció és az ovuláció szabályos beállítását. Terméketlen nőknél segíti a hormonháztartás olyasfajta átalakítását, hogy megfoganjon a baba. Csökkenti a szérum tesztoszteron-szintet, az ösztrogén mennyiségét viszont enyhén növeli. A klimax közeledtével, és főként utána csökken az ösztrogénszint, ami számos probléma forrása. Az édesgyökér segít ezek megelőzésében és a tünetek csökkentésében.
- Nyálkaoldó, főleg a felső légutak hurutos betegségeinél lehet használni.
- Anti-allergén. Többek között japán orvosok vizsgálták azt, hogy allergiás reakciók hogyan csökkenthetők az édesgyökér segítségével. A kísérlethez az édesgyökér-kivonatot alkalmazták.
- Gyulladáscsökkentő, reumatikus betegségeknél, ízületi gyulladásnál ajánlott.
- Májvédő. Szintén japán orvosok használták, először 1958-ban az édesgyökér kivonatát vírusos májgyulladások ellen. Azután később Németországban is tesztelték. Egy vizsgálat során 160 krónikus hepatitiszben szenvedő beteget kezeltek különböző édesgyökér kivonatokkal a gyógyszerek helyett, és 90%-uknál nagy javulást tudtak elérni.
- Anti-karcinogén. Orvosi megfigyelések szerint főleg a bélrák és a bőrrák megelőzésére, illetve gyógyítására használható.
A fentieken túl kiegészítő kezelésként alkalmazható: húgyúti bántalmaknál, torokfájásnál, rekedtségnél, illetve fogszuvasodás elleni hatással is rendelkezik.
Nem szabad édesgyökeret fogyasztania várandós és szoptatós nőknek, cukorbetegeknek, krónikus májgyulladás esetén és magas vérnyomású betegeknek, mert kismértékben növelheti a vérnyomást, viszont alacsony vérnyomásúak fogyaszthatják.
Tea formájában hasznosul a legjobban, nagy dózisban nem szabad folyamatosan, évekig fogyasztani, mert ekkor vizesedés és ödémák léphetnek föl.
Az édesgyökér szelíd hangulatot kelt, csillapítja a dühöt, az őrjöngést.
Édeskömény
Az édeskömény a Földközi-tenger mentén őshonos, de ma Európában, Észak-Amerikában, Indiában és Kínában termesztik nagyobb mennyiségben. Már az ókorban is becsülték, mint fűszer- és gyógynövényt. Hildegard a kedvenc gyógynövényei közé sorolja. A termését (teaként) és az illóolaját számos területen alkalmazzák.
- Légúti problémáknál érdemes az édesköményt használni, légúti gyulladásoknál segíti a hurutok távozását.
- Az emésztési zavarok kezelésére kiváló. Erősíti a gyenge gyomrot, az étvágyat javítja, oldja a puffadást és a gyomoridegességet, és a bélflóra regenerációját is segíti. Akinél többszöri antibiotikum-kúra miatt a bélflóra tönkrement, ott segítségképpen az édesköményt is be lehet vetni. Köménnyel és ánizzsal keverve fokozni lehet az emésztésjavító hatását. A leghatékonyabb az irritális bél kezelésére.
- Jól bevált émelygés és hányás ellen. Keserűanyag-tartalmának köszönhetően fokozza az emésztőnedv termelést és felgyorsítja a gyomor ürülését.
- Elnyomja a kellemetlen szájszagot.
- Vese- és hólyaggyulladásnál fertőtlenítő és baktériumölő hatása miatt javasolt. Ilyen esetekben érdemes az édesköményhez feketeáfonya levelet és apróbojtorjánt tenni.
- A rendszertelen menstruáció szabályossá tételében is segít az édeskömény, továbbá oldja a menstruációs és a szülési görcsöt.
- Prosztata-megnagyobbodásnál is alkalmazható. A prosztata segítője még a tökmag és a kisvirágú füzike, melynek teájával az édeskömény felváltva használható.
- Szoptatós anyáknál elősegíti a tej termelődését.
- Szemborogatásnak is jó kötőhártya-gyulladásnál, vagy égő szem esetén. Élesíti a látást. Egy teáskanálnyit kell 15 percig főzni 2 dl vízben, és naponta akár kétszer lehet ebből a mennyiségből fogyasztani, illetve borogatni vele.
Az „édeskömény-méz” nagyon jól alkalmazható kisgyermekek esetében. Ehhez 10g frissen összetört édesköménymagot belekeverünk 1kg mézbe, majd tíz nap állás után leszűrjük. Úgy használjuk, hogy egy-két teáskanál édeskömény-mézet oldjunk fel egy pohár meleg vízben, és fogyasszunk naponta többször egy-egy ilyen pohárral. Kiváló köptetőszer.
Az édesköménynek az illóolaja a leginkább gyógyhatású része. 20 kg szárított édeskömény-magból készül 1 kg olaj. Az édeskömény-olaj belsőleg, vízben hígítva emésztési zavarok esetén, megfázásnál, menstruációs zavaroknál, köhögésnél, székrekedéses problémáknál hashajtásra, tüdőbetegségeknél, köszvényes betegségeknél és bélféreg esetén használható.
Külsőleg alkalmazhatjuk torokgyulladásnál gargarizáló szerként, a zsíros bőr lemosására, és szembetegségek kezelésére hígított formában borogatásként. Továbbá ajánlott ízületi fájdalmakra és gyomorgörcsre bedörzsölő szerként.
Az édesköménynél semmilyen mellékhatástól nem kell tartani, emiatt gyermekeknél, várandós és szoptatós nőknél is alkalmazható. Ha az anya szoptatás előtt issza az édeskömény teát, akkor az anyatejen keresztül a csecsemő emésztésére tud jótékonyan hatni, oldja a felfúvódást és a szélgörcsöket.
Nyugtató hatását is megfigyelték, ezért alvást elősegítő teakeverékek egyik alkotóeleme gyermekek számára. Az édeskömény rágcsálása enyhíti a fogzás okozta fájdalmakat.
Az illóolajok pszichés hatása párologtatáskor érvényesül. Az édeskömény-olaj megkönnyíti az érzelmek feldolgozását, segít a biztonságérzet megteremtésében, szorongásoldó, és enyhíti a magányosság-érzet okozta fásultságot, közönyösséget, levertséget. Jelmondata: „Szeretnélek megvigasztalni”.
A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.