„A légzés minden élet lényege, forrása és alapja. Lélegezni annyi, mint élni. Helyesen lélegezni: egészségesnek lenni.” (Romolo Mantovani)
„A belélegzett levegő fontosabb, mint a megevett táplálék.” (Galenus)
Minden, ami él, lélegzik. A légzés fontos alaptényezője az élőlények életének. A légzés megszűnése – ha hosszabb ideig fennáll – egyenlő a halállal. Így van ez az embernél is: amíg él, lélegzik, s ha a légzés leáll, akkor előbb-utóbb bekövetkezik a halál. A levegő, ez a fantasztikus csodaszer és gyógyszer itt van körülöttünk, és mégis a legtöbb ember nem gondol arra, hogy ezzel a fontos szubsztanciával éljen, ezzel fejlessze, erősítse, gyógyítsa magát.
A testi-lelki egészség három alapköve:
- a tudatosan megtervezett, helyesen összeállított táplálkozás,
- a tudatos, kontrollált légzés, légzőgyakorlatok,
- a tudatos mozgásgyakorlatok.
A légzés kapcsolata a mozgással és a táplálkozással
A táplálkozás, a légzés és a mozgás szorosan összefüggnek egymással, oda-vissza hatnak egymásra. A légzés szorosan összefügg a mozgással. Sportoláskor például nagyon fontos a helyes légzéstechnika. A legtöbb sportágnál a megfelelő légzés fontos az erőbeosztás és erőkifejtés szempontjából. Ha valaki rosszul lélegzik, akkor nagyon hamar kifárad, helyes légzéssel javíthatóak az eredmények. A rendszeres, aktív mozgás ugyanakkor erősíti a légzést, javul a tüdő kapacitása. Rendszeresen mozgó embereknél megfigyelték, hogy a tüdő kapacitása nagyobb, mint azoknál, akik inkább ülő életmódot folytatnak.
A légzés és a táplálkozás között is hasonlóan fontos összefüggést figyelhetünk meg. A táplálkozás alapja az emésztési folyamat, az elfogyasztott táplálékok megemésztése és felszívódása. Az emésztési folyamat tulajdonképpen egy égési folyamat. Tudjuk jól, hogy az égéshez oxigénre van szükség, s ez az oxigén a légzés által jut a szervezetbe. Régen ezt az emésztő tüzet agninak nevezték keleten. Mindenféle emésztőszervi problémát az agni, az emésztő tűz hiányára vezettek vissza. A helyes emésztéshez, az emésztés tüzéhez oxigénre van szükség, ezt viszont a megfelelő légzés biztosítja. A helytelen légzés az oxigénhiány miatt rossz emésztést eredményez, a rossz emésztés következtében pedig számtalan méreganyag képződik, szívódik fel, rakódik le, és ez különféle betegségekhez vezet. Fordítva is igaz a folyamat: ha az ember helytelenül táplálkozik, a rossz emésztés révén különböző méreganyagok keletkeznek, amelyek megterhelik a tisztító szerveket, a májat, a vesét, a tüdőt és a bőrt. Különféle méreganyagok rakódnak le a tüdőben, melyek akadályozzák a légzést, csökkentik a tüdőkapacitást, és különféle betegségeket okozhatnak (asztma, krónikus hörghurut stb). A kályha példázattal szemléltethetjük ezt az összefüggést: ahhoz, hogy a kályhában jól égjen a tűz, és meleget adjon, szükség van jó tüzelőanyagra, jó minőségű fára, szénre, és szükség van oxigénre, levegőre. Bármelyik is hiányzik, nincs tűz. Ha az ember szervezetét egy ilyen élő kályhának tekintjük, a helyes tüzelőanyag a megfelelő táplálkozással kerül be, a megfelelő oxigén pedig a megfelelő légzéssel. A táplálkozással segítjük a légzést, a helyes légzéssel segítjük az emésztés folyamatát.
Gyakori probléma még a rendszeres túlevés. Ha az ember újból és újból túleszi magát, a gyomor kitágul, és a teli gyomor megterheli a szervezetet, akadályozza a légzésfunkciókat. A hurutképző ételek is gátolják a helyes légzést (tej, tejtermékek, túl hideg, túl meleg ételek).
Táplálék nélkül az ember, ha folyadékot fogyaszt, akkor napokig, sőt hetekig gond nélkül kibírja, viszont levegő nélkül csak pár percig.
A két alapelem: levegő és víz
A mai embernek felületes, kapkodó a légzése, csökkent a tüdőkapacitása, és nem figyeli a saját légzését, hanem az öntudatlan, automatikus folyamat. A légzés területén az egyik feladat a tudatosítás. A tudatossá tett légzési folyamat és a tudatosan végzett légzőgyakorlatok által növelni lehet a tüdőkapacitást, és a tüdő fejlesztésén keresztül az egész szervezet egészségét meg lehet alapozni. Romolo Mantovani természetgyógyász így fogalmazott a légzéssel és a táplálkozással kapcsolatban: „Szervezetünkben állandó égési folyamat zajlik. Ha egy kályha nem kap levegőt, kialszik, annak ellenére, hogy tele van szénnel.” A legtöbb táplálék mellett levegő nélkül nem tudunk élni.
Szervezetünk alapkövei a sejtek. Minden egyes sejtünk lélegzik, és a sejtek helyes légzéséhez oxigénre van szükség, amit a légzéssel juttatunk a szervezetünkbe. A helyes légzéssel minden egyes sejtünk légzését támogatjuk. Az oxigén mellett sejtjeink alapvető tápláléka a víz. Az oxigénhiány mellett a vízhiány is komoly problémákat okozhat a sejtek működésében. Tehát van két nagyon fontos feladat annak elérésére, hogy sejtjeink jól érezzék magukat: a mély, alapos, tudatos légzés, hogy elegendő oxigén jusson a szervezetbe, és a bőséges folyadékbevitel.
Kétféle légzés létezik:
- aerob légzés, ami oxigén jelenlétében történik,
- anaerob légzés, ami oxigénmentes környezetben is végbe tud menni. Így lélegeznek a rákos sejtek, illetve a vízigényük is kisebb. Helytelen légzés esetén oxigénhiány lép fel a szervezetben, helytelen táplálkozás esetén pedig vízhiány, és a szervezet rákényszerül, hogy teret adjon olyan sejtek szaporodásának, amelyek oxigén és folyadék nélkül is életképesek maradnak. Ezek nem mások, mint a rosszindulatú sejtek. A daganatos betegségek kialakulása közvetve összefügg a rossz légzéssel, az oxigénhiánnyal, illetve a vízhiányos állapottal.
A szív és a tüdő a vérkör révén nagyon szoros kapcsolatban vannak egymással, tehát ha az egyik megbetegszik, az előbb-utóbb a másiknál is betegséget okoz. A helytelen légzés akadályozza a helyes szívműködést. A két leggyakoribb betegségtípus, a rákos betegségek és a szívbetegségek összefüggenek a légzéssel. Ugyanis ha rosszul lélegzik az ember, az kedvez a rákos sejtek szaporodásának, illetve a szívműködést is rossz irányba befolyásolja.
Minden betegségnél alapvető fontosságú dolog a légzésterápia. A légzésterápia egy négyes rendszer egyik tagja. A természetgyógyászatban nagyon fontos a természeti elemekkel való gyógyítás. Négy ilyen természeti elem van: a tűz, a víz, a föld és a levegő. Ha az ember rendszeresen tartja a kapcsolatot ezzel a négy természeti elemmel, meg tudja alapozni a saját egészségét.
A tűz elemmel való kapcsolat a nappal, a napfénnyel való érintkezés, a napfürdők révén jön létre.
A víz elemmel való kapcsolat a hidroterápia (vízgyógyászat) révén valósul meg.
A földdel való kapcsolat a geoterápia, az agyaggal, iszappal való gyógyítás által jön létre.
A levegő elemmel való kapcsolat a légfürdők és tudatos légzőgyakorlatok által valósulhat meg.
Helyes légzés | Helytelen légzés |
Egész tüdőt megmozgatja | Tüdő egyes részeit mozgatja csak meg |
Alapos, mély | Felületes, pihegő |
Lassú, nyugodt | Kapkodó, túl gyors |
Tudatos | Kontrollálatlan, automatikus |
Ritmikus, rendezett | Kaotikus, rendezetlen |
A helytelen légzés következményei
- Állandó energiahiány, fáradékonyság. Energiánk nagy részét (prána, kozmikus energia) a légzéssel vesszük fel.
- Különféle méreganyagok lerakódása, mérgeződés, elsavasodás, aminek következményei a különféle gyulladások és nyomelemhiányok. Ha a légzés jól működik, képes a savakat kiküszöbölni, amelyek az emésztési folyamat és az anyagcserefolyamatok révén keletkeznek a szervezetben. Ha a légzés felületes, gyors, akkor ezt a savtalanító, méregtelenítő funkciót nem tudja beteljesíteni.
- A harmadik következmény az agyi kapacitás csökkenése. Az agy sejtjei is kevesebb oxigént kapnak, ennek az eredménye feledékenység, rossz memória, figyelmetlenség, koncentrációhiány, szétszórtság.
- A negyedik terület a különféle emésztőszervi problémák, betegségek, anyagcserezavarok.
- Szív és érrendszeri betegségek kialakulása.
- Az immunitás csökkenése, és ezáltal különféle betegségek kialakulása.
- A légzés a lelkiállapottal is összefügg. A helytelen légzés különféle pszichés zavarokat támogat a szervezetben. Félelmek, szorongás, depresszió sokkal könnyebben kialakul rossz, kaotikus légzés mellett, mint helyes légzésnél.
Rendszeresen végzett légzőgyakorlatok 7 pozitív hatása
- A tudatos és helyes légzés aktivizál, energetizál, feltölti az embert.
- Segíti a szervezet méregtelenítését. Helyes légzéssel rengeteg méreganyagtól megszabadíthatjuk a szervezetet, főleg a savas típusú mérgektől.
- Javul az agyműködés, több oxigénhez jut az agy, javul a figyelem, a koncentráltság, az emlékezőképesség.
- Javul az anyagcsere, rendeződik az emésztés.
- Megerősödik a szív, javul a keringés.
- Megerősödik az immunrendszer.
- Stresszoldó, nyugtató hatású.
A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.