Összeszedtük egy cikkben, hogy melyek a legjobb természetes immunerősítők és szót ejtünk röviden az immunrendszert megbetegítő hatásokról is.
Melyek az immunrendszert gyengítő hatások?
- Az immunrendszer hatékony működését jelentősen lerontják a különböző vitamin- és nyomelemhiányok;
- Ugyanakkor bizonyos anyagok többlete – így a magas zsír-, fehérje- és koleszterinszint, valamint a túlzott cukorfogyasztás miatt ingadozó vércukorszint – szintén csökkenti az immunitást.
- Modern korunk harmadik problémája a nehézfémterheltség, a kadmium, a higany, az ólom, a nikkel, és egyéb nehézfém-szennyezések, melyek a szervezetben lerakódva gátolják az immunrendszert.
- A szenvedélybetegségek – alkohol, cigaretta, kávé – e tekintetben ugyancsak károsak; kimutatható, hogy a szenvedélybetegek testében jóval kevesebb a limfociták száma, mint egészséges embertársaik szervezetében.
- Szintén a modern problémák körébe tartozik az elektroszmog, radiesztéziai szempontból a földsugárzás, a vízér – ha valaki egy vízér-kereszteződésben fekszik, az immunrendszerére is blokkoló hatással van -, az orvosi kezelések közül pedig bizonyos gyógyszerek mellett elsősorban a röntgenbesugárzás és a kemoterápia.
- Természetesen a lelki megterhelések – stresszek, feszültségek, traumák – szintén komolyan gyengítik az immunrendszer hatékonyságát.
Immunerősítés ételekkel
Immunrendszerünk 85 %-a az emésztőcsatornában helyezkedik el! Naponta mintegy 12 gramm antitest képződik és választódik ki a bélfalon keresztül a test belsejébe. Az immunrendszer viszont csak egészséges bélflórával képes a kifogástalan működésre, ami a legtöbb embernél nagy mértékben károsodott.
Fontos tehát regenerálni azt, egyrészt célirányosan, Acidophilus-kúrával, másrészt azzal, hogy tudatosan odafigyelünk táplálkozásunkra. Csak a bélrendszerben mintegy 300 különböző mikroba tenyészik; hogy hasznosak vagy károsak telepszenek-e meg bennünk, azt naponta mi magunk határozzuk meg az elfogyasztott ételekkel! Amit megeszünk, az közvetlenül befolyással van a bélflóra összetételére. Immunrendszerünk megerősítésében, működésének helyreállításában tehát elsődleges szerep jut az egészséges táplálkozásnak. Egészséges bélmiliő a teljes értékű táplálkozás révén képződik, amely bővelkedik a friss, nyers, rostos ételekben. Kulcsfontosságú lépés a fehérjebevitel csökkentése, hiszen a többletfehérjétől a szervezet savbázis-egyensúlyát felborító savak keletkeznek, márpedig savas környezetben az immunrendszer gyengébben működik.
Savasító hatásúak:
- halak
- húsfélék
- tojás
- finomított ételek (fehér liszt, fehér cukor)
- állati zsiradékok
- olajos magvak (magas fehérjetartalom miatt)
- szója
Lúgosító hatásúak:
- nyers zöldségek
- burgonya
- nyersen fogyasztott leveles zöldségek
- hántolatlan gabona
- hagyma
- fokhagyma
- sárgarépa
- saláták
- fűszernövények
- egyes savanyú gyümölcsök (ha éhgyomorra fogyasztjuk őket)
Étkezés szempontjából tehát mindenképpen figyelmet kell fordítanunk a sav-bázis-egyensúly fenntartására. Ha az ember inkább savasító ételeket eszik, akkor gyengíti, ha lúgos ételeket fogyaszt, erősíti az immunrendszerét.
Immunerősítés gyógynövényekkel (fitoterápiával)
Az immunrendszer aktivitását fokozó gyógynövények közül az első említésre érdemes a lestyán, mely a vírusok leküzdésében segíti a szervezetet.
Hasonló hatékonyságú a keskenylevelű és a bíborlevelű kasvirág; ezeket vírusellenes hatásuk mellett meghűlés, influenza és középfülgyulladás kezelésére használják, de néhol fogfájás, torokfájás, sőt még kígyómarás ellen is bevetik. A kasvirág gyökerének kivonata herpeszfertőzések gyógyításában is nagyon jól használható. Egy német orvosok által lefolytatott vizsgálatban 180 influenzás betegnek naponta négyszer adtak kasvirággyökér-kivonatot, és ezek a betegek kevesebb panasszal és gyorsabban gyógyultak, mint azok a társaik, akik nem szedték e növényi alapú gyógyszert. A kasvirág antikarcinogén hatásáról is ismert, tehát rákos betegeknél is nyugodtan használható – különösen ha az érintett betegnél kemoterápiát alkalmaznak –, továbbá véd a gombás fertőzések ellen, és aktivizálja a fehérvérsejtek működését.
Nagyon ősi, közismert immunerősítő a fokhagyma. Már az ősi egyiptomiak is használták, még ha nem is túl üdvös célra: a rabszolgákat etették vele minden nap, hogy ne betegedjenek meg, és ne legyen munkaerőhiány. A fokhagymát mindkét virágháború idején használták immunerősítés céljából, elsősorban az orosz hadsereg. A sebekbe fokhagymalevet csepegtettek, ami ugyan biztosan csípett, viszont nem fertőződött, nem üszkösödött el a seb. A fokhagymát azóta „orosz penicillin”-nek is hívják. További pozitívumai, hogy csökkenti a koleszterinszintet, növeli a fehérvérsejtek számát, antikarcinogén hatású, segít a fertőzések leküzdésében és a vérnyomást is csökkenti.
Természetes immunerősítés céljából szóba jöhetnek még a következő gyógynövények: édesgyökér, citromfű, pórlófű, levendula, bazsalikom, apróbojtorján, csűdfű (astragalus), macskakarom, valamint a homoktövis terméséből készült italok.
„Meg vagyok győződve arról, hogy minden gyógyulásnak köze van ahhoz, hogy feltétel nélkül adhatunk és kaphatunk szeretetet; ez immunrendszerünk legerősebb ingerléséhez vezet.“ (Dr. Bernie Siegel)
Ortomolekuláris medicina – Immunerősítő vitaminok és nyomelemek
Mivel az immunfolyamatokban közvetlenül résztvevő sejtek, szövetek anyagcseréje vitaminfüggő, ezért a napi vitaminszükséglet fedezése meghatározó tényező az immunrendszer aktivitása szempontjából. Az immunrendszer helyes működéséhez nélkülözhetetlen például a béta-karotin, amely egyben antioxidáns hatású is. Specifikus hatást fejt ki az immunrendszerre: növeli a T-limfociták számát. Sok béta-karotint tartalmaz többek között a kajszibarack, a brokkoli, a csicsóka és a tökfélék. Közismerten vírusellenes hatású még a C-vitamin, mely a citrusfélékben, a csipkebogyóban, a paradicsomban, és bizonyos fűszernövényekben – például a petrezselyemben – található meg.
Szervezetünk immunvédelme szempontjából fontosak továbbá a B-vitaminok. A kimutatások szerint B2-vitaminhiány esetén az immunrendszer gyengül, B6-vitaminhiány esetén a limfociták száma csökken. B2 vitamin található a dióban, a sörélesztőben, a kukoricában, a salátában és a káposztában; természetes B6 vitaminforrás szintén a káposzta és a sörélesztő, illetve a mák és a napforgómag.
Az E-vitamin fontosságát egy harminckét felnőtt emberen végzett teszt is bizonyítja: az alanyok egyik fele E-vitamint kapott, a másik fele placebót; az E-vitamint kapó csoportnak javultak az immunértékei, a placebót fogyasztóknál viszont nem történt változás. Sok E-vitamin található a hidegen sajtolt olajokban, illetve az olajos magvakban.
A nyomelemek közül a cink segíti a T-limfociták érését, a szelén hatására pedig nő az antitestek száma; ez tehát a két fő immunerősítő.
Dr. Busika több ezer élelmiszert tesztelt betegeken és egészségeseken egyaránt, a tekintetben, hogy melyek fokozzák leginkább az immunrendszer működését. Eredményei alapján „ehető immunitás”-nak tulajdonította a teljes értékű gabonaféléket, a búzacsírát, a szezámmagot, a citrusféléket, a barnarizst, a zellert, a spárgát (e zöldségnek kifejezetten magas a szeléntartalma) és a fokhagymát. Az immunrendszert erősítő ételek 99%-a növényi eredetű, és ez nem véletlen! Minél több friss-élő, növényi eredetű ételt tartalmaz az étrendünk annál erősebben működik az immunrendszerünk.
Gyere velünk az Életmódtáborba!
A Napfényes Gyógyközpont 2024 őszi életmódtáborában orvosok és természetgyógyászok vezetésével, gyönyörű környezetben ismerkedhetsz meg egy tudatosabb, egészségesebb és természetesebb életmód alapjaival. 5 napos elvonulás a testi-lelki egészségedért!
- Az előadásokon szó lesz többek közt a helyes táplálkozás, a mozgás, a légzés, az immunerősítés, a méregtelenítés fontosságáról.
- Emellett hangsúlyt fektetünk a gyakorlati oldalra is energetizáló gyakorlatok, relaxáció, önismereti és művészeti foglalkozások, valamint kóstolóval egybekötött vegán főzőshow és természetjárás formájában.
- A táborban a növényi alapú (vegán) étrendet követjük.
Aroma- és Litoterápia
Az immunrendszert erősítő illóolajokat akár belsőleg is használhatjuk, akár a fürdővízhez cseppenthetjük, vagy párologtathatjuk is őket.
- eukaliptusz
- édeskömény
- fokhagyma
- levendula
- citromfű
- borsmenta
- rozmaringolaj
A kövek, drágakövek közül immunerősítő hatású, ezért akár marokkőként használható, vagy ékszerként hordható – a lényeg, hogy a kő az aurán belül helyezkedjen el – az akvamarin, az ametiszt, a kék kvarc, a turmalin és a jádekő.
Fizioterápia, reflexológia
A hidroterápiás módszerek közül kifejezetten immunerősítő például a váltózuhany, a frottírozás, vagy a szauna. A szauna tulajdonképpen egy mesterséges lázat hoz létre, márpedig a különböző fertőző betegségek éppen azért járnak lázzal, mert magasabb hőmérsékleten kevésbé tudnak szaporodni a különféle kórokozók. Frissítő és élénkítő hatása mellett immunerősítőnek is számít a frottírozás, melynek során egy nedves törülközővel alaposan végigdörzsöljük az egész testfelületet. Akkor jó, ha kissé kipirosodik a bőr, amit azután vékonyan bekenhetünk valamilyen immunerősítő illóolaj mandulaolajban higított változatával. A nedves frottírtörülközőt helyettesíthetjük száraz kefével is.
A rendszeres mozgás bizonyítottan elősegíti egyes immunsejtek képződését. Immunitásunk fokozása érdekében elengedhetetlen hát a rendszeres, friss levegőn végzett testmozgás – úszás, futás, kerékpározás, kirándulás, valamint a természeti elemekkel – az anyafölddel, a természetes vizekkel, a levegővel, a napfénnyel – való kapcsolat ápolása (légfürdők, napfürdők). Már 20-30 perces mozgást követően kimutatható a szervezet védekezőképességének növekedése. Hetente kétszer-háromszor optimális a friss levegőn végzett mozgás, minimum 30-40 percen át.
Hasonlóan jót tesznek a masszázsok is – elsősorban a gerincmasszázs, a kötőszöveti masszázs és a metamorfikus masszázs -, de az immunrendszer működésében fontos szerepet játszó szervek zónáit is érdemes masszírozni a lábon. Az ily módon kezelendő területek a mandulák, a lép, a vakbél, a vastagbél és a nyirokrendszer reflexzónái.
A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.