A színek testre és lélekre való hatásait már az ősi időkben – pl. Egyiptom és Kína területén – is ismerték és felhasználták. A színek ma is erősen befolyásolják lelkiállapotunkat, közérzetünket, és gyógyító hatással lehetnek a testre.
Az alapszínek testi-lelki hatásai
Kék: lassítja a pulzust, csökkenti a vérnyomást, görcsoldó hatású, jótékony a mirigyekre, enyhíti a klimaxos tüneteket (főként a hőhullámot). Használható pajzsmirigybetegség, torokgyulladás, gégehurut, rekedtség ellen; aranyér csökkentésére, fogfájásra, fogzási panaszokra, alvászavarokra, lámpalázra, gyulladásos betegségekre, szembetegségekre és fülbetegségekre. A túlsúlyos beteg étvágyát csökkenti, illetve általános fájdalomcsillapító hatású.
Vörös: aktivizál, erőt ad, növeli a pulzust és a vérnyomást, segíti a vérkeringést. Használható fáradékonyság, nem gyulladásos bőrbetegségek, vérszegénység, nemi szervek betegsége ellen.
Narancs: ösztönző hatású, segíti a koncentrációt, növeli az immunitást; hatásos depresszió, megfázás, fáradékonyság, reuma, hörghurut, köhögés, a lép és a hasnyálmirigy betegségei, valamint étvágytalanság ellen (fokozza a bélperisztaltikát), elhízás esetén is alkalmazható.
Sárga: segíti a logikus gondolkodást, serkenti a kiválasztást; cukorbetegekre jótékonyan hat, mert az inzulin mennyiségét növeli; ödéma, vizenyő, az alsó végtagok bénulása, valamint az emésztőrendszer problémái és hólyaggyulladás ellen is hatásos. A citromsárga serkenti az agyműködést, míg a zöldessárga az idegrendszert nyugtatja.
Zöld: az általános regenerálódás színe; krónikus fáradékonyság, szembetegségek valamint a vegetatív idegrendszer zavarai ellen használható; javasolt kiegészítő kezelésként daganatos betegségeknél, szívpanaszokra, fejfájásra, égési sebek gyógyítására; értágító hatású, csökkenti vérnyomást.
Lila: a spiritualitás színe, segíti a meditációt, egyensúlyba hozza a két agyféltekét, művészetre inspirál, jótékonyan hat a központi idegrendszerre; epilepsziára, álmatlanságra, a fejbőr elváltozásai esetén és a nyirokkeringés zavarai ellen használható.
A kevert színekben az alapszínek hatása keveredik.
A színbevitel lehetséges módjai:
- Színes táplálékok: a különböző színű ételek az adott szín pozitív hatásait támogatják az emberben. Fontos, hogy csak nyers állapotban érvényesül a színhatás, emellett étkezés előtt érdemes tíz-tizenöt percre kirakni az ételt a napra, hogy az feltöltődjön energiával.
- Színes italok: egy átlátszó poharat tekerjünk körbe színes papírral, töltsük tele vízzel és tegyük ki a napra. Hasmenés ellen a kék színnel feltöltött víz használ, székrekedés ellen pedig a sárgával.
- Színlégzés: képzeljük el, hogy a megfelelő színű levegőt lélegezzük be – ez naponta öt percen át ajánlott. A gyakorlat hatását fokozza, ha elképzeljük, hogy a beteg szervhez tartozó csakrán keresztül lélegzünk.
- Színakupunktúra: itt színes tűket szúrnak a testbe vagy kör alakú színlapocskákat ragasztanak az akupunktúrás pontok fölé.
- Színmeditáció: meditációs pózban képzeljük el, hogy szétárad bennünk az adott szín, majd engedjük ki bőrünkön át. Az adott szín nevének kimondása is segíthet (mantrázás).
- Rajzoljunk, fessünk az adott színnel, használjuk egy szín minél több árnyalatát.
- A drágakövek is hordozzák különböző színek hatását, pl.: rubin – vörös, korall – sárga, smaragd – zöld, holdkő – világoskék, ametiszt – ibolya, ónix – ultraibolya, macskaszem – infravörös.
- Ruhaszín: olyan színű ruhát hordjunk, ami erősíti a személyiségünket, kisugárzásunkat, auránkat. Más-más színű ruhák más-más lelkiállapotot támogatnak.
A színek alkalmazása egyszerű, hatékony módszer, ami segíthet egészségünk megőrzésében, és általa kedvezően alakíthatjuk hangulatunkat a mindennapokban.
A cikket Váradi Tibor előadásai és könyvei alapján állítottuk össze.