A betegségek megállapításában és megelőzésében nagy segítséget nyújt a Head-zóna elmélet, mely szerint az ember különböző belső szervei a gerincvelői reflexív segítségével a test külső részén is megnyilatkoznak.
Eszerint az egész testet feloszthatjuk egy-egy szelvényhez tartozó bőrterületekre, izomterületekre és belső szervi területekre. A beidegző és a beidegzett területek közötti szabályozó körben a kapcsolat oda-vissza hat, így például egy adott testtájék égési sérülése adott esetben belső szervi elváltozást is kiválthat az embernél (például gyomorfekélyt). Ha az oda-visszacsatolással működő szabályozó körben valahol hiba – blokk – lép fel, akkor az ember megbetegszik. A gerincpanaszok orvoslásának első lépése tehát a blokkok felismerése.
A blokk pontos definciója a következő: egy vagy több ízület egy vagy több irányba való visszafordítható mozgáskorlátozottsága.
A blokkok megszüntetésére a fizioterápia szakterületéhez tartozó manuálterápiát vagy oszteopátiát, a kiropraktikát vagy csontkovácsolást javasolja a természetgyógyászat.
A gerincpanaszok megelőzése
Ülés
A mindennapos ülő munkát végzők elsőszámú teendője a megelőzés érdekében, hogy gyakran változtassanak a testhelyzetükön. Legalább 1-1,5 óránként álljanak fel, és járkáljanak, mozogjanak, nyújtózkodjanak egy keveset.
Járás és hajlás
Járás közben minél erősebben ütődik a földhöz az ember talpa, annál nagyobb megterhelés éri a gerincét, ezért érdemes hajlékony talpú cipőben járni. Minél jobban előredől valaki, a porckorongok annál nagyobb megterhelésnek vannak kitéve; törekedni kell, hogy inkább guggoljon vagy térdeljen az ember.
Fekvés, alvás
Célszerű keményebb ágybetétet választanunk, a puha ágy és a fej alá tornyozott nagypárna ugyanis nem tesz jót a gerincnek! A gerinc szempontjából két tartásforma tekinthető egészségesnek: a hanyatt fekvés, illetve az embrió-póz.
Sport
Kifejezetten egészségtelennek mondhatók azok a sportok – mint például a távolugrás, magasugrás stb. –, ahol a gerincet hirtelen nagy rázkódás éri, ez ugyanis tönkreteszi a porckorongokat. Bármilyen sportot is űzzön az ember, azt az izmot, amit erősít, ugyanolyan mértékben lazítani és nyújtani is kell!
Táplálkozás
Természetes gyógymódok
Manualterápia (kiropraktika, osteopathia, csontkovácsolás)
Mindazon módszerek összessége amelyek, a gerinc mozgatása, masszirozása, nyújtása által helyreállítják a csigolyák egészségét. Szinte az összes nép ősi gyógymódjában megtalálható, sok ezer éves múltra tekint vissza. A modern korban Dr. Palmer gyűjtötte össze és öntötte tudományosan elfogadott formába (pl. az USA-ban az orvosi egyetemen oktatott szakirányként található meg), és ennek különböző válfajait tanítják világszerte nagy hatékonysággal. A gerinc érintettsége miatt szinte az össze tünet és betegség kezelésének alapját képezi a természetgyógyászatban. Rengeteg olyan tüntet hatékonyan megszüntethető vele,amely orvosilag még nem számít patológiás elváltozásnak vagy állapotnak (fáradékonyság, diszkomfort érzet, enyhébb fájdalmak, stb.) és az ember megtanul vele együtt élni. Fontos, hogy ilyen kezelés előtt a kezelőorvos véleményét ki kell kérni!
Pakolások, illóolajok
Dermato-vákuum-reflexológia
Stresszoldás
Mivel a hátfájások kialakulásának egyik legfőbb oka a stressz okozta izomfeszültség, ezért a rendszeresen végzett stresszoldó gyakorlatok – relaxáció, meditáció, autogén tréning stb. – nagy mértékben csökkenthetik a problémákat!
A hátfájdalmak lelki háttere
Gerinctornával az egészségért
Ha szeretnél aktívan tenni azért, hogy gerincpanaszaid enyhüljenek, próbáld ki az online gerinctornánkat. Bővebb információért kattints ide.