Tradicionális japán masszázs
Mi az a tradicionális japán masszázs?
A Yumeiho® masszázs története Japánból indult, éshárom gyógymódot egyesít: a masszázst, a manuálterápiás fogásokat és az akupresszúrát.
A masszázsra egy különleges nyomó-gyúró technika jellemző, amellyel alaposan átmasszírozhatóak az izmok, és stimulálhatóak az akupresszúrás pontok.
Mire jó a tradicionális japán masszázs, mikor válasszuk?
Akkor érdemes ezt a masszázst választani, ha úgynevezett „testsúlyközpont-eltolódás” alakult ki, vagyis a keresztcsont nincs a helyén. Ilyenkor a gerinc biztosan nem egyenes és a lábak sem egyforma hosszúak (amit gyakran észre sem veszünk, hason fekve azonban érzékelhető). A keresztcsont eltolódásának következményeként megjelenhetnek túlműködött, feszes, kompenzált izomcsoportok, ez a probléma pedig kihat az egész testre, az ízületekre és a belső szervekre, illetve az energiaellátásra és hormonháztatásra is.
Javasolt továbbá:
– ülőmunkát végzőknek;
– sportolóknak, különösen, ha csak a testük egyik oldalát használják intenzíven;
– tinédzsereknek a rossz testtartás megelőzésére, illetve a már kialakult gerincferdülés enyhítésére, megszüntetésére;
– sok és nehéz fizikai munkát végzők számára;
– megelőzés-és utókezelés céljából.
Milyen esetekben segíthet a tradicionális japán masszázs?
Kiválóan alkalmazható az alábbi esetekben:
- derékfájdalom;
- gerincferdülésből eredő problémák;
- feszes nyak- és váll problémák;
- lábhossz egyenlőtlensége;
- szédüléses kórképek;
- meddőségi problémák;
- izomgyengeség;
- fejlődési rendellenességek.
A kezelés menete
A kezelés sok más keleti masszázshoz hasonlóan a földön, egy tatamin zajlik. Nem olajos masszázs, tehát a kliens kezelés közben ruhát, lehetőleg kényelmes, laza öltözéket visel. A gyógymód az egész testre kiterjed: a hátra, a lábra, a karra, a hasra és a fejre is. A kezelés 55 perces.
A tradicionális japán masszázs hatása
Lazítja a feszes izmokat, javítja a vérkeringést, serkenti a nyirokkeringést és fokozza az anyagcserét. Elősegíti a testben az energia áramlását, közben helyreigazítja az ízületeket, s így visszaállítja a test szimmetriáját. Jó eredménnyel alkalmazható különböző fájdalmak enyhítésére, valamint tartáshibák megelőzésére és korrigálására.
Ajánlott ülőmunkát végzőknek, sportolóknak a túledzettségből fakadó ízületi blokkok oldására, és természetesen mindazoknak is, akik a rohanó hétköznapokban egy óra nyugalomra vágynak.
Tradicionális japán masszázs – Gyakran ismételt kérdések
Lehet-e masszázsra járni várandósan?
Igen, lehet. A foganástól számított harmadik hónap betöltése után és a hetedik hónap betöltéséig ajánlott három hetente menni.
A kismama ilyenkor az oldalán fekszik párnákkal kitámasztva, kényelmes pozícióban. A masszázs kis nyomás erősséggel, óvatos, simító mozdulatokkal történik.
Szülés után lehet-e kezelésre járni?
Ez alapvetően attól függ, mennyire volt nehéz, megterhelő a szülés. Általánosságban elmondható, hogy természetes úton történő szülést követően az 5. héten mehet először masszázsra az édesanya, de ilyenkor a szoptatás miatt kizárólag a nyak és a medence helyreigazítása végezhető.
Császármetszés esetén a műtét nehézségi foka az irányadó (mekkora volt az újszülött, mi miatt volt szükség a műtétre, első császármetszéses szülés volt-e, milyen a gyógyulási folyamat). Ebben az esetben kizárólag a nyak és a váll igazítása történhet meg, valamint a szoptatás miatt minimális masszázsra. A sebgyógyulást követően, speciális torna után lehetőség van oldalfekvésben a derék- és a medence izmainak masszázsára, manuálterápiás kimozgatás nélkül.
Alkalmazható-e a tradicionális japán masszázs gyerekeken?
A születést követően az 5. héten történhet egy állapotfelmérés, amely után, ha szükséges, a csecsemőt továbbküldjük a Dévény Anna-féle terápiára. Általában hasfájás miatt van szükség speciális terápiára a gyermekeknél, ami mindig szülő jelenlétében történik. Különösen a koraszülött, mozgásában korlátozott gyermekeknél igen hatásos ez a módszer.
5-6 éves kortól már nagyon figyelmesen lehet a gyerekek hátizmait masszírozni. Kezdődő gerincferdülésnél az izmok fejlődését lehet elősegíteni, illetve megelőzni a lúdtalp kialakulását. Kimozgatás ebben az életkorban még nem történik.
Sportoló gyerekeknél háton fekvő helyzetben is kezelhetők a végtagok. Lehetőség van arra is, hogy a szülőkkel egyeztetve otthon is végezhető masszázs-mozdulatokat tanítsunk meg. A szülő mindig jelen van a masszázs során, melynek időtartama gyermek esetében maximum 30 perc lehet.
Milyen esetekben ellenjavallt a tradicionális japán masszázs?
A masszázs nem ajánlott a következő esetekben:
- akut fertőző betegségek,
- szívelégtelenség,
- vesebetegség, dialízis-kezelés,
- trombózis,
- csontritkulás II.stádiumától,
- különböző bőrbetegségek (például gombás fertőzés, rüh, orbánc, herpes zooster)
- nyílt- vagy nehezen gyógyuló seb,
- láz,
- erős köhögés, légszomj,
- allergiás- illetve epilepsziás roham,
- beépített protézis (részleges protézis esetén lehet),
- előrehaladott gerincsérv,
- ficamok esetén csak helyretétel után lehetséges,
- daganatos betegségek II.stádiuma után, leukémia,
- 6 hónapos kor alatt,
- balesetek (pl. agyrázkódás) után,
- alkohol- illetve kábítószeres befolyásoltság alatt,
- végtagokba sugárzó, régóta fennálló zsibbadás esetén.
Babát szeretnék, segíthet ez a módszer?
Létezik a tradicionális japán masszázsnak egy speciális vállfaja, ami segíthet a gyermekáldásra váró hölgyeknek. A speciális masszázst csak megfelelő kivizsgálás után, a menzesz első napjától számított 9., 11., 13., és a 15. napon végezzük. A 30 perces kezelések a szervezet hormonháztartását és anyagcsere-működését hozzák egyensúlyba az elmozdult medence, illetve csigolyák helyreigazításával.