Craniosacral avagy kranioszakrális kezelés


Anatómiai alapja
Anatómiai alapja a cranio-sacralis (koponya-keresztcsonti) rendszer, amely a légzési és keringési rendszerek mellett a szervezet harmadik nagy alapritmusát képezi. E rendszer az agyat és a gerincvelőt körülvevő és védő kötőszöveti hártyából (dura mater) és az abban keringő gerincvelői folyadékból (liquor) áll.
A testben minden ideg kapcsolatban áll a dura materral. Ebben a kapcsolatban – fizikai vagy lelki sérülések miatt – kialakuló gátak akadályozhatják az agyi-gerincvelői folyadék áramlását, ami a legkülönbözőbb rendellenességekhez vezethet. A kezelés visszaállítja az áramlás szervezetnek megfelelő egyéni ritmusát, intenzíven beindítva a test öngyógyító erőit.
Hogyan hat?
A CSS kezelési technikái hosszú évtizedek tapasztalataira támaszkodnak. Jellemzőjük a mikromanipuláció, mely a koponyacsontok mikromozgásainak korrigálásán alapul. Ennek segítségével hatás gyakorolható a test egyéb részeire, problémáira.
A terápia célja a kötőszövetes határok, lemezek ellazítása, izomrelaxáció, az ízületi feszültségek korrekciója, a liquor áramlásának normalizálása, az idegi funkciók harmonizálása, a koponyán belüli keringés javítása.
A szervezet harmadik nagy ritmusa
Az oszteopátia szülőatyja az amerikai dr. Andrew Taylor Still volt, aki 1874-ben alapította oszteopata iskoláját. Tanítványa, dr. William G. Sutherland fedezte fel a szervezet 3. nagy ritmusát, aminek létfontosságú a szerepe a test szabályozásában és fenntartásában. Megfigyelte ezenkívül, hogy ha a test, és főképp a koponya csontjai nem tudnak megfelelően mozogni, akkor egészségügyi probléma lép fel a testben. Ő fejlesztette ki a kraniális oszteopátiát.
Ebből nőtte ki magát a kranioszakrális kezelés (CST), melyet Dr. John Upledger vezetésével kísérleteztek ki 1975 és 1983 között a Michigani Állami Egyetemen. A végeredmény egy tudományosan kifejlesztett nagyon szelíd, hatékony egyensúlyteremtő módszer létrehozása.
Milyen egészségügyi problémáknál javasolt a kezelés?
A kranioszakrális kezelés igen hatékonyan tud segíteni az alábbi problémákon:
(a teljesség igénye nélkül)
- hosszabb ideje fennálló nyak- és hátfájás, izomfájdalmak,
- fejfájás, migrén
- vérnyomásproblémák
- krónikus fáradtság
- nőgyógyászati panaszok
- emésztési problémák
- alvászavarok
- asztma
- gyakorta visszatérő arcüreggyulladás
- autoimmun betegségek (RA, SM)
Hogyan zajlik egy kezelés
Maga a kezelés igen kellemes. A kliens kényelmesen, ruhában fekszik, miközben a terapeuta finom mikromozgással a fejen, keresztcsonton dolgozik. Sokan belealszanak.
Mi várható a kezelés után?
Kisebb fáradtság, fejfájás, rövid idejű fáradékonyság, esetleg érzelmi labilitás jelzik, hogy a szervezet megkezdte a helyreállítást.
Hány alkalomra van szükség?
Igen nagy általánosságban 3-4 kezelés szükséges, amit a terapeuta egyénileg javasol mindenkinek betegségtől, állapottól függően.
Speciális alkalmazások
Fogászati beavatkozás után
A terápiának van egy kiegészítő része, az állkapocsízület helyrerakása. Erre akkor van szükség, ha az állkapocs kiugrik a helyéből, vagy komoly fogászati beavatkozás után, fogcsikorgatás esetén, ha gyorsan kopnak a fogak. Az állkapocsízület helyretételével a fogszabályozás ideje a felére csökkenthető.
A visszafojtott agresszió és a stressz nagy része az állkapocsízületben raktározódik, a kezelés hatására ez is felszabadul és oldódik.
Gyermekeknél
A gyerekek nagyon jól és gyorsan reagálnak a kezelésre. Néhány példa:
- pici babáknál kólika, hasfájás esetén
- alvászavaroknál
- éjszakai bepisilésnél
- emésztési problémáknál
- növekedési fájdalmaknál
- hiperaktivitásnál, viselkedési zavaroknál
- dadogásnál
- immunrendszer gyengeségénél
- sérült gyermekek terápiájának nagyon hatékony kiegészítője
- autizmus zavarainak enyhítése
- Down-szindrómánál a kísérő tünetek mérséklése
- fejlődési zavaroknál sokszor meglepő eredményeket produkál (pl. mikrokefál-problémás gyermeknél a koponya növekedésnek indult)