H-vitamin (biotin)

Ez a vitaminfajta felelős a bőr és a haj egészségéért. A vércukorszint szabályozásban is szerepet játszik, hiánya alacsony vércukorszintet eredményez. A szervezet számára szükséges mennyiséget általában a bélbaktériumok megtermelik, és a máj raktározza. A bélflóra nagyon érzékeny, a belekben jelentős pusztítást végeznek az antibiotikumok, az halkohol, a nikotin, a zsíros és a finomított ételek, valamint a túlzott fehérjefogyasztás. Ilyenkor más vitaminok felszívódása, termelése is sérül. Első számú feladat a biotinszükséglet fedezése érdekében a bélflóra rendezése, és, amíg az nem áll helyre, a vitaminpótlás természetes forrásokból.

Hiánytünetek: fáradtság, idegesség, ingerültség, száraz vagy zsíros bőr, hajhullás, korpásodás, depresszió, bágyadtság, szürke száj és toroknyálkahártyák.

Természetes források: szója, dió, földimogyoró, mandula, barnarizs, teljes értékű gabonák, spenót, sárgarépa.

K-vitamin

Legfontosabb feladata a véralvadás elősegítése. Emellett jelentős szerepet játszik a csontok, kötőszövetek anyagcseréjében és az egészséges veseműködésben. Zsírban oldódó vitamin, elengedhetetlen a normális zsíranyagcseréhez.

Hiánytünetei: bélpanaszok, vérző, nehezen gyógyuló sebek, orrvérzés, fáradékonyság, menstruációs panaszok.

Az avas zsír, a fájdalomcsillapítók és az antibiotikumok, a szennyezett levegő és a konzervek, készételek tartósítószerei elpusztítják a K-vitamint, vagy akadályozzák a felszívódását.

Természetes források: kelkáposzta, spenót, kelbimbó, brokkoli, fejes saláta, karfiol, zöldbab.

Vas (Fe)

A hemoglobin tartalmazza a legtöbb vasat. Az oxigén és a széndioxid szállításában játszik szerepet. A vörösvértestek alkotóeleme. A Föld lakosságának egyharmada vashiányos. A nők körében gyakoribb, mert a menstruációval rendszeresen veszítenek belőle. A nőknek általában kétszer annyi vasat kell bevinniük a szervezetükbe, mint a férfiaknak.

Önmagában nem tud hasznosulni, ehhez szüksége van a réz, a mangán, a kobalt és a C-vitamin megfelelő mennyiségű jelenlétére. A vashiány vérszegénységet eredményezhet, ami a következő tünetekkel jár: a bőr, a nyelv és a köröm halványabb, fáradékonyság, fejfájás, nehezebb légzés, ájulás, bőrszárazság, hajhullás, körömtöredezés.

A vashiány okai: nem jut elég a szervezetbe, nem tud felszívódni, vagy más anyagok elrabolják.

A fekete tea és a fekete kávé rabolják a vasat a szervezetből. A hús lebomlási terméke, a húgysav megköti a vasat a vérben, de ez a vas nem hasznosítható a szervezet számára. Emiatt előfordulhat, hogy egy vegetárius vérében kevesebb vas van, mint egy átlag vegyes étrendű vérében. A vegetáriusnak mennyiségileg ugyan kevesebb vas jut be a szervezetébe, de ami bejut, jobban hasznosul.

vasA vashiány megszüntethető feketeszőlőkúrával, csalánteakúrával (három hét, 1 liter/nap). A vas hasznosulásában segítenek a rendszeres légfürdők, napfürdők, a mezítláb járás, a friss levegőn alvás, a mozgás és a talpmasszázs (lép, anyagcsere zónák).

Természetes forrásai: búzacsíra, hántolatlan gabonafélék, sörélesztő, csalán, cékla, vörösáfonya, cseresznye, szezámmag, mák, pisztácia, fekete szőlő.

Kalcium (Ca)

A csont és a fogak tartalmaznak belőle a legtöbbet a szervezetben. Anyagcseréje szoros összefüggésben van a D-vitaminnal, hiányában nem tud hasznosulni. Fontos az izmoknak, hiánya azok görcsös állapotát idézi elő. A kalcium a földben a harmadik leggyakrabban előforduló elem.

A kalciumhiány fogromlást, csontritkulást, izomgörcsöket, körömtöredezést okoz. Általában nem az a probléma, hogy nem kerül be a szervezetbe a kalcium, hanem az, hogy nem tud hasznosulni. A „szerves” kalcium megfelelő forma számunkra, a „szervetlen” kalciumnak viszont csak töredékét tudjuk hasznosítani. A szerves kalcium hőkezelés hatására szervetlenné válik. Ami valójában tönkremegy: azok az enzimek, melyek a kalcium (és egyéb ásványi anyagok) felszívódását, beépülését elősegítik. Az enzimek fehérje természetű anyagok és 55 °C felett denaturálódnak. A másik problémát a finomított ételek fogyasztása okozza. A fehér cukor egy része megerjed a bélrendszerben, alkohol és egyéb savas kémhatású anyagok képződnek. A szervezet rendelkezik egy pufferrendszerrel, mely segít az enyhén lúgos közeget fenntartani, és a testnedvekben kiegyensúlyozni a savas-lúgos hatásokat. Ez a pufferrendszer ki tud merülni, ha rendszeresen savas anyagok kerülnek a testnedvekbe, és ekkor a szervezet a savlúg egyensúly megőrzése érdekében kalciumot von el a csontokból és fogakból. A teljes gabonák sok szerves kalciumot tartalmaznak, melynek nagy részét még hőkezelés mellett is megőrzik. De ha finomítjuk a liszteket, elveszik a kalcium 50%-a. Sőt, ahhoz, hogy a szervezet a maradékot felhasználja, önmagától vonja el a kalciumot.

A harmadik gondot a magas fehérjetartalmú ételek rendszeres fogyasztása jelenti. Az ezekből származó fehérje túl sok a szervezet számára, nem tud megemésztődni, ezért megrothad. A következmény: savas kémhatású anyagcseretermékek, melyek a fent leírt folyamat során szintén rabolják a kalciumot. Az állati eredetű ételek magas foszfortartalmúak, aminek szintén kalciumrabló hatása van.Varieties of nuts and other seeds. Food and cuisine.

A növényi eredetű kalciumforrások azért is jobbak, mert a bennük lévő vitaminok és egyéb ásványi anyagok nagyobb mennyisége jobb kalciumfelszívódást tesz lehetővé.

Természetes forrásai: mák, szezámmag, mogyoró, petrezselyem, mandula, dió, szója, mazsola, paraj, sóska, napraforgómag.

Magnézium (Mg)

Ez a vegyület fontos szerepet játszik az izomműködésben. Együttműködik a kalciummal, s a kalciumhiány magnéziumhiányt is előidéz. A kalcium-magnézium arány eltér a mozgásszervrendszer különböző részeiben. Az aktív részekben (izmok) kétszer annyi magnézium van, mint kalcium, a passzív részekben (csontok) nyolcszor több kalcium van, mint magnézium. Az aktivitás nem létezhetne nélküle.

sportokHiánya vese és májkárosodást okoz. Hiánytünetek: izomgörcsök, izomrángás, izomreszketés (tremor), idegesség, szorongás, végtagzsibbadás. Az idült alkoholistákra jellemző a magnéziumhiány. Az alkoholon kívül a fehér liszt és a fehér cukor is rabolja a magnéziumot. Természetes forrásai: sötétzöld színű növények, zab, dió, csalán, füge, citrom, mandula, olajos magvak, kukorica, grapefruit.

Kálium (K)

Összefüggésben van az izmok helyes működésével és a savbázis egyensúllyal. Szerepet játszik a nyugodt lelkiállapot fenntartásában. Hiányát az egész izomrendszer megsínyli: a szívizom normális működését ellehetetleníti, akár szívmegállás is bekövetkezhet. Lelassul a mozgás, gyengülnek a reflexek a vázizmok sérülése miatt; a bélrendszer simaizmai is lelassulnak, a bélperisztaltika csökken, székrekedés alakul ki. Ez utóbbi kezelésére gyakran hashajtó gyógyszert adnak, ami növeli a káliumhiányt. Az idegrendszer a hiányt idegességgel és álmatlansággal jelzi számunkra.

Hiánytünetek: székrekedési hajlam, rendellenes szomjúságérzet (napi két liter megfelelő folyadékbevitel mellett is), pattanásos arcbőr, az átlagosnál gyengébb reflexek. (A székrekedést inkább a rostok bevitelével, illetve aszalt szilvalével vagy szennateával lehet megszüntetni.)

A nátriumklorid, vagyis konyhasó bevitele növeli a káliumveszteséget.

Az alkohol és a hashajtó gyógyszerek rabolják a káliumot.

Természetes forrásai: rozs, citrusfélék, paradicsom, vízitorma, menta, napraforgó, burgonya.

Nátrium (Na)

A szervezetben a kalcium és a nátrium mennyisége együtt meg kell, hogy egyezzen a magnézium és a kálium együttes mennyiségével.

A mai átlagos táplálkozás sok sót tartalmaz. Ezzel felborítja a test ásványisó egyensúlyát. A napi átlagos sófogyasztás ma Magyarországon 20 g körül van, az optimális 1,5 g helyett. A 20 g a veséknek is sok, mivel együtt napi 3–4 got képesek kiválasztani. A túlzott sófogyasztás megterheli a veséket és a vérkeringést, mivel 1 g só 120 g vizet köt meg. A konyhasófogyasztás növeli a vérnyomást, a szemnyomást, ödémákat, vizenyőket eredményezhet. A nyers zöldségekben található nátriumsók „szervesek”, jól felhasználhatóak a szervezet számára, és elegendő nátriumot biztosítanak.

Természetes forrásai: árpa, cékla, sárgarépa, articsóka.

Zink (Zn)

Fontos a helyes emésztéshez, a növekedéshez, a nemi mirigyek működéséhez és a tanuláshoz. Hiánya késlelteti a növekedést, májmegnagyobbodzabehelyást okoz, vashiányos vérszegénységet idézhet elő. Drasztikus hiánya sterilitást eredményezhet.

Hiánytünetek: kanálszerű körömnövekedés, érdes és erősen pigmentált bőr, fáradékonyság, étvágytalanság és csökkenő ízérzet.
Jelentős többlete emésztési zavarokkal és fejfájással jár.

Természetes forrásai: rozscsíra, búzakorpa, zabpehely, mandula, datolya, csalán, diófélék.

Réz (Cu)

Elengedhetetlen a vörösvértestek számára, az erek megfelelő állapotához, a csontfejlődéshez. Szerepet játszik az idegrostokat védő velőshüvely helyes működésében, ezért hiánya az egész idegrendszer károsodását okozza. Rézhiány figyelhető meg a vesemegbetegedéseknél, a krónikus prosztatagyulladásnál és többféle rákos betegségnél.

Természetes forrásai: csalán, szárazbab, borsó, búza, szilva, szőlő, dió.

Jód (I)

A pajzsmirigyhormonok tartalmazzák nagyobb mértékben, emiatt számtalan anyagcserefolyamattal összefügg. A legrégebben ismert esszenciális elem. Már az ókori Kínában megfigyelték, hogy tengeri moszatokkal kezelhető a pajzsmirigymegnagyobbodás. Neve ibolyaszínt jelent.

A jódhiány golyvaképződéshez vezet, ami fulladásos érzéssel, nyelési nehézséggel és krákogással jár.

Hiánytünetek: száraz haj, rendszeres hajhullás, hajritkulás, lomha, fáradt mozgás (ellentétben a korábbival), végtaghidegség.

A jódhiány a magzatnál fejlődési rendellenességet idézhet elő, ami csökkent csontfejlődést, túl alacsony méreteket, anyagcserezavart, pajzsmirigyproblémákat és csökkent intelligenciát jelent. A jódhiány vetéléshez, koraszüléshez vezethet. A jódtöbblet is betegséget okoz, felgyorsítja az anyagcserefolyamatokat: a beteg állandóan éhes, ismétlődő hasmenései vannak és lefogy. Jellemző a kidülledő szem.

A jód esetében is fontos kiemelnünk, hogy a szerves formát részesítsük előnyben a szervetlennel szemben. Ne jódozott sót vagy jódos vizet fogyasszunk, hanem nyers növényeket!

Természetes források: kivi, dió, almacsutka, körtecsutka, tengeri algák.

Az ortomolekuláris medicina felhívja a figyelmünket arra, hogy fordítsunk nagy figyelmet szervezetünk vitamin és ásványianyagszükségletére. A hiányokat igyekezzünk természetes forrásokból pótolni. Fogyasszunk sok nyers gyümölcsöt és zöldséget!

szilizsuzsanna

Nagyné Szili Zsuzsanna

Alternatív módszerek

Ismerd meg, hogy mi mindennel tudunk segíteni neked…